۱۳ مهر ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۱۵
کد خبر: 81786118
۰ نفر
اعتیاد زنان در دام نا آگاهی

اصفهان - ایرنا - در سالهای اخیر كه بلای اعتیاد كانون خانواده ها را نشانه گرفته است بسیاری از زنان ندانسته و ناآگاهانه در این دام گرفتار شده اند.

با وجود آنكه اعتیاد به مواد مخدر همواره در بین مردان بیش از زنان بوده اما در چند سال اخیر این بلای خانمانسوز در بین زنان نیز افزایش چشمگیری داشته است.
اعتیاد به مواد مخدر در دو دسته مخدرهای سنتی و صنعتی یا محرك ها كه همانا روانگردانها بشكل های مختلف است در كنار جوانان و مردان، زنان را نیز گرفتار توهم های خود كرده است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهاركرد: براساس بررسی ها و تحقیقات انجام شده در حوزه اعتیاد زنان، بانوان بدلیل اطلاعات ناكافی و ندانسته در دام اعتیاد گرفتار می شوند.
مصطفی هادی زاده افزود: متاسفانه در حوزه اعتیاد میزان اطلاعات و دانش دختران جوان و زنان به مراتب از مردان كمتر است.
وی با اشاره به آمار 10 هزار نفری زنان معتاد در استان اصفهان گفت: بیشترین نوع اعتیاد آنها مواد مخدر صنعتی است.
وی اظهار كرد: برنامه های جمعی زنان، باشگاههای بدنسازی و آرایشگاه ها از جمله مكانهایی هستند كه بدلیل تبلیغ استفاده از مواد گوناگون از جمله مخدر صنعتی در اعتیاد زنان نقش دارد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان افزود: بسیاری از زنان معتاد با اعتماد به دیگران و بدون تحقیق و تفحص در زمینه موادی كه با بهانه لاغری، زیبایی و مسائل دیگر به آنها پیشنهاد و عرضه می شود، به وادی اعتیاد وارد می شوند.
وی خاطرنشان كرد: برخی دیگر از زنان معتاد نیز از طریق اعضای خانواده و یا گسستن پیوند عاطفی خانواده با آنها از همان دوران كودكی با مواد مخدر آشنا می شوند و به مرور به چرخه اعتیاد وارد می شوند.
هادی زاده یادآور شد: اعتیاد زنان مساوی با فجایع وحشتناكی است كه از جمله آن می توان به كودك آزاری ، تن فروشی و از این قبیل اشاره كرد.
وی با بیان اینكه از مجموع حدود 10 هزار زن معتاد در استان اصفهان تنها 10 درصد تحت درمان هستند، گفت: هزینه سنگین ترك اعتیاد، وابستگی های مالی به خانوده، نگرانی از محرومیت های حقوقی مانند حضانت فرزندان و دلایلی دیگر موجب می شود تا زنان به سیستم درمانی مراجعه نكنند.
معاون پیشگیری اداره كل بهزیستی استان اصفهان نیز شیب ابتلای زنان به اعتیاد را تند ارزیابی كرد و گفت: نقش پیشگیرانه در بحث مواد مخدر در زنان باید پررنگ شود.
مرضیه فرشاد با اشاره به تفاوت اعتیاد در زنان و مردان گفت: عود اعتیاد در زنان چندین برابر بیشتر از مردان می باشد اما ورود به رفتارهای پرخطر در زنان كمتر از مردان معتاد است.
وی تصریح كرد: صرف ابراز نگرانی برای اعتیاد زنان كافی نیست بلكه ورود دستگاههای مختلف به امر پیشگیری و كاهش این آسیب بسیار مهم است.
این مسوول حوزه اعتیاد تاكید كرد: ما در پی ایجاد رویكرد واحد مسئولان دستگاههای دولتی و كارشناسان و همسو كردن آنها با اعتیاد هستیم زیرا نقشه راه در اعتیاد بسیار كلی است.
فرشاد یادآور شد: مشكل بزرگ و مهم دیگری كه در این موضوع دیده می شود به سطح نگرش مساوی ما به مقوله اعتیاد زنان و مردان بر می گردد.
وی تصریح كرد: متاسفانه برای پیشگیری و درمان اعتیاد زنان با همان رویكرد پیشگیری و درمان اعتیاد مردان اقدام می شود درحالیكه این دو مقوله بسیار متفاوت است و در بسیاری موارد ، اقدامات برای پیشگیری و درمان اعتیاد زنان غیر كارشناسی است و تاثیرات منفی در پی دارد.
معاون پیشگیری اداره كل بهزیستی استان اصفهان همچنین ارتباط با مخاطب را یكی دیگر از مشكلات این اداره كل برای پیشگیری از اعتیاد در زنان بیان كرد و گفت: برای درمان افراد معتاد، خانواده ها استقبال می كنند اما در موضوع پیشگیری، جذب مخاطب بسیار مشكل و استقبال كمتر است.
وی یادآور شد: شیوه ارتباط گیری ما با مخاطبان چهره به چهره است كه شیوه ای پرهزینه و در عین حال زمانبر است.
فرشاد، تنوع مخاطبان در امر پیشگیری از اعتیاد را نیازمند همكاری ویژه رسانه ها دانست.
معاون پیشگیری بهزیستی استان اصفهان، مباحث اخلاقی و مذهبی را از جمله مباحث مهم در پیشگیری از آسیب های اجتماعی برشمرد و گفت: طرح این مباحث به بهترین شكل می تواند عاملی موثر در پیشگیری از این آسیب ها باشد.
بیتا آگاهی، كارشناس حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی اصفهان نیز سهم حضور زنان معتاد به مراكز درمانی را بسیار كم دانست و گفت: یكی از دلایل عدم مراجعه زنان برای درمان اعتیاد، انگ اجتماعی این موضوع برای زنان است.
وی تصریح كرد: اگر مردی اقدام به درمان كند خانواده استقبال می كنند ولی اگر زن معتادی بخواهد برای درمان مراجعه كند امكان فروپاشی خانواده و در پی آن آسیب های دیگر وجود دارد.
وی با بیان اینكه زنان پایه، اساس و ركن اساسی خانواده هستند، گفت: شناسایی عوامل خطرساز از جنبه های مختلف جسمی، روانی، فرهنگی و اجتماعی در این مقوله تاثیر بسزایی در روند پیشگیری و محافظت زنان در برابر این آسیب اجتماعی دارد.
این كارشناس، فرزندپروری و شیوه های رفتاری مناسب را از عوامل مهم در پیشگیری از آسیب های اجتماعی بویژه اعتیاد بیان كرد.
مدیركل بهزیستی استان اصفهان نیز افزایش شیوع اعتیاد زنان را یك معضل بزرگ اجتماعی دانست و گفت: اعتیاد در حوزه زنان، بسیار نگران كننده است زیرا اعتیاد یك مادر، باعث بروز آسیب هایی برای فرزندان و از هم گسستگی كانون خانواده می شود.
سعید صادقی افزود: افزایش ضریب آسیب دیدگی در زنان معتاد نسبت به مردان در سراسر دنیا بالاتر است.
وی یادآور شد: نرخ بستری در بیمارستانها، ابتلا به بیماریهای جسمی، اختلال روحی و روانی، آزارهای جنسی و خشونت در زنان معتاد از میزان بالاتری نسبت به مردان برخوردار است.
وی، مهاجر پذیر بودن استان اصفهان را یكی دیگر از دلایل بالا بودن آسیب های ناشی از اعتیاد عنوان كرد و گفت: 60 درصد طلاق ها در این استان به اعتیاد مربوط است.
سعید صادقی افزود: امروزه اعتیاد با شیوع 1.9 درصدی در استان اصفهان، مهمترین عاملی است كه می تواند نیروهای كارآمد و جوان را به تخریب بكشاند.
وی خاطرنشان كرد: در استان اصفهان حدود 96 هزار نفر معتاد وجود دارد واگر هر فرد معتاد دارای خانواده ای چهار نفر باشد 384 هزار نفر در استان بطور مستقیم با پدیده اعتیاد و مصرف مواد مخدر و روانگردان درگیر هستند.
وی فعالیت دفتر پیشگیری و امور اعتیاد اداره كل بهزیستی استان را بمنظور مبارزه با این آسیب و معضل اجتماعی در چهار حیطه شامل پیشگیری اولیه از اعتیاد، درمان، بازتوانی اعتیاد و كاهش آسیب های ناشی از اعتیاد عنوان كرد.
وی تصریح كرد: پیشگیری اولیه از اعتیاد، استراتژی گوناگونی از جمله انتشار اطلاعات را در خود دارد كه با افزایش اطلاعات مردم نسبت به عوارض و پیامدهای مصرف مواد مخدر و روانگردان آشنا می شوند و خطر بروز وشیوع مواد در جامعه را كاهش می دهد.
مدیر كل بهزیستی استان اصفهان، روشهای آموزش مهارتهای زندگی و پیشگیری از سوء مصرف مواد، فعالیت های جایگزین شامل مسابقات فرهنگی، ورزشی، فعالیت های تفریحی، شناخت مشكل و ارجاع و اجرای برنامه اجتماع محور را از جمله اقدامات بهزیستی برای افزایش و تقویت عوامل محافظت كننده در برابر اعتیاد و كاهش عوامل رفتارهای پرخطر برشمرد.
صادقی یادآوری كرد: هم اكنون 65 محله (49 محله شهری و 16 محله روستایی)، 181مهد كودك، سه محیط دانشگاهی و 10 محیط كار زیر پوشش طرح اجتماع محور برنامه پیشگیری از اعتیاد بهزیستی قرار دارند.
مدیركل بهزیستی اصفهان همچنین از اجرای طرحی بصورت پایلوت با عنوان همكاری خانه و مدرسه، همكاری خانواده و مدرسه در كنار هم بمنظور پیشگیری از اعتیاد در اصفهان خبر داد و افزود: این طرح از مهر امسال در مقطع دبستان و پیش دبستان اجرایی شده است.
وی درباره درمان و بازتوانی اعتیاد (پیشگیری ثانویه) نیز گفت: در این سطح از پیشگیری تلاش می شود تا هرچه سریعتر بیماری اعتیاد تشخیص داده شود و از پیشرفت بیماری جلوگیری و فرد وارد فرایند درمان شود.
رییس كمیته فرهنگی و پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان اضافه كرد: از فعالیت های این مراكز، درمان و بازتوانی سرپایی و مراكز اقامتی میان مدت است.
وی اظهاركرد: مراكز درمان تحت نظارت سازمان بهزیستی، خدمات درمانی خود را از طریق تیم درمان شامل روانپزشك، پزشك، روانشناس، مدد كار اجتماعی و پرستار به مراجعه كنندگان ارائه می دهند.
وی افزود: علاوه بر خدمات دارو درمانی، خدمات مشاوره فردی و گروهی، آموزش خانواده و آموزش مقابله با وسوسه ارائه می شود.
صادقی خاطرنشان كرد: هم اكنون 67 مركز درمان و بازتوانی اعتیاد سرپایی ، 49 مركز اقامتی میان مدت (كمپ) و یك مركز اجتماع درمان مدار تحت نظارت اداره كل بهزیستی استان اصفهان در حال فعالیت و ارائه خدمات هستند.
وی گفت: بهزیستی استان اصفهان با ساماندهی مراكز اقامتی میان مدت (كمپ ها)، بازدید و نظارت مراكز درمان سرپایی و اقامتی و پرداخت یارانه درمان به معتادان بی بضاعت گام های موثری در راه درمان و پیشگیری از اعتیاد در سطح استان برداشته است.
مدیر كل بهزیستی استان اصفهان درباره پیشگیری ثالثیه در اعتیاد (كاهش آسیب) نیز گفت: در این سطح از پیشگیری تلاش می شود تا مهارت های از دست رفته فرد تا آنجا كه ممكن است به وی باز گردانده شود و این فرد به سطح قابل قبولی در عملكردهای فردی ، خانوادگی و اجتماعی دست یابد.
وی تعداد مراكز گذری در سطح استان را شش مركز و سر پناه شبانه معتادان را یك مركز اعلام كرد.
صادقی درباره برنامه حمایت های اجتماعی از معتادان بهبود یافته نیز گفت: 2 هزار و 512 نفر از معتادان بهبود یافته در سال گذشته در زمینه آماده سازی شغلی خدمات دریافت كردند.
وی این خدمات را شامل مشاوره شغلی ،آموزش مهارت های زندگی در محیط كار و معرفی به اداره كل آموزش فنی و حرفه ای و نیز معرفی جهت دریافت تسهیلات برای خود اشتغالی اعلام كرد و گفت: در این مدت یكهزار و 178 نفر تسهیلات اشتغالزایی به مبلغ 110میلیارد ریال دریافت كرده اند.
گ/6994 / 2093