‌بیش از 50 درصد معتادان متاهل هستند/اعتیاد در زنان افزایش یافته است

تهران - ایرنا - رییس سازمان بهزیستی با بیان اینكه بیش از 50 درصد معتادان را افراد متاهل تشكیل می دهند، از افزایش اعتیاد در میان زنان خبر داد.

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی روز دوشنبه در همایش كارزار رسانه ای پیشگیری از مصرف شیشه تصریح كرد: بیكاری علت اصلی اعتیاد نیست، درصدی از معتادان را شاغلان تشكیل می‌دهند و بیش از 50 درصد معتادان هم متاهل هستند.
وی افزود: اعتیاد حالت فراگیری در كشور پیدا كرده و متاسفانه با ذره بین هم نمی توانیم جای پاكی از اعتیاد در كشور پیدا كنیم.
محسنی بندپی گفت:‌ آموزش و پرورش زیر بار نمی رود اما واقعیت این است كه اعتیاد در آموزش و پرورش و دانشگاه ها نیز وجود دارد، بنابراین در تمام محیط ها باید از همه ابزارها و راهكارهای علمی كاهش مصرف مواد اعتیاد آور استفاده كرد.
رییس سازمان بهزیستی خاطرنشان كرد: اعتیاد یكی از بزرگترین معضل هایی است كه با آن مواجه هستیم و باید این واقعیت تلخ را بپذیریم.
وی ادامه داد: اعتیاد پدیده مخرب و متاسفانه جهانی است و بطور مثال در ایران نیز شاخصی وجود ندارد كه بگوییم اعتیاد بطور مثال در یك استان كمتر است.
رییس سازمان بهزیستی گفت: اعتیاد برعكس پدیده های اجتماعی دیگر، شرایط هم افزایی آثار سوء دیگر را نیز فراهم می كند بطوریكه به عنوان مثال بر اساس آمارها بیشتر از 50 درصد طلاق ها، 25 درصد كودك آزاری و همسرآزاری و 35 درصد جرائم مربوط به اعتیاد است.
وی آثار سوء اعتیاد را چند وجهی عنوان كرد و اینكه بعضا با قتل نیز ارتباط دارد.
به گفته محسنی بندپی، قاچاقچی مواد مخدر از هیچ كار خلاف قانون و اخلاق ابایی ندارد.
وی افزود: دو رویكرد منفی اعتیاد در جامعه در حال شكل گرفتن است. نخست آنكه الگوی اعتیاد از مصرف سنتی به سمت مصرف مواد صنعتی در حال حركت است بطوریكه شیشه به‌ عنوان پرمصرف‌ترین ماده صنعتی در جامعه در حال رواج است. دومین رویكرد منفی اعتیاد هم این است كه زنان در كشور قبلا از پدیده اعتیاد دور بودند اما اكنون اعتیاد در زنان به شكل معناداری افزایش یافته است.
وی تاكید كرد: باید از ظرفیت مدیریت و برنامه‌ریزی‌ و مبتنی بر شواهد رسانه‌ها درخصوص كنترل اعتیاد استفاده كنیم زیرا هرچه دانش اعتیاد را در جامعه ارتقا دهیم، مردم كمتر به مواد اعتیادآور سوق پیدا می‌كنند.
محسنی بندپی با اشاره به وجود یك میلیون و 300 هزار معتاد در كشور گفت: بطور قطع افراد درگیر اعتیاد از آمارهای رسمی بیشتر هستند.
همایش یك روزه كارزار رسانه ای پیشگیری از مصرف شیشه در مجموعه فرهنگی تلاش توسط سازمان بهزیستی برگزار شد.
اجتمام ** 9185** 3053**9314**1776