۱۲ مهر ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۰۴
کد خبر: 81784854
۰ نفر
ملاله یوسف زی سوژه سینماهای آمریكا شد

تهران- ایرنا- فیلم مستندی از زندگی ملاله یوسف زی دختر پاكستانی برنده جایزه صلح نوبل در آمریكا به نمایش درآمده است.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی صدای آلمان، دیویس گوگنهایم كه سابقه طولانی در ساخت و تولید فیلم های مستند مانند در انتظار سوپرمن و حقیقت نامتناسب دارد، در آخرین اثر مستند خود به نام او مرا ملاله نامید، زندگی واقعی ملاله یوسف زی را به تصویر كشیده است.
این فیلم كه از روز جمعه (10 مهر) در سینماهای سراسر آمریكا به نمایش درآمده، با نقدهای مختلفی روبرو شده است. نشریه تخصصی هالیوود ریپورتر نوشت كه این فیلم داستانی جذاب و لحنی صریح دارد. روزنامه نیویورك تایمز نیز یادآور شد كه این فیلم بسیار به ارائه پیام خود اصرار دارد و ضرورتا این موضوع را بررسی نمی كند كه هزینه تبدیل شدن به ستاره ای در غرب چیست.
نشریه انگلیسی گاردین نیز نوشت كه گوگنهایم به عنوان یك مستندساز باسابقه چندان در این فیلم مبارز جلوه نمی كند و افزود: فیلم می توانست چهره واقعی زندگی ملاله یوسف زی را پشت نقابی از یك سخنران ماهر نشان دهد.
ملاله یوسف زی دختر 18 ساله متولد دره سوات پاكستان، در زمانی كه نفوذ طالبان در منطقه در سال 2008 افزایش یافته بود برای حق آموزش دختران بسیار تلاش می كرد.
وی در سال 2009 وبلاگی را از فعالیت های خود تحت شرایط دشوار زندگی در حكومت طالبان راه انداخت.
اعضای گروه تروریستی طالبان در اكتبر 2012 مینی بوس حامل او هم كلاسی هایش را متوقف كرده و پرسیدند كدام یك از شما ملاله است؟ پس از اینكه او خود را معرفی كرد طالبان به سر او شلیك كردند. اما او توانست از این حمله نجات یابد. وی در سال 2014 به عنوان جوان ترین فرد جایزه صلح نوبل را دریافت كرد.
فراهنگ**9157**1601**