۱۲ مهر ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۵۹
کد خبر: 81784699
۰ نفر
19 فیلم ایرانی در فهرست 100 اثر برتر آسیا/ كیارستمی رتبه سوم

تهران- ایرنا- برگزاركنندگان جشنواره بین المللی فیلم پوسان، فهرست جدیدی از یكصد فیلم برتر آسیا منتشر كرده اند كه ایران در آن با 19 فیلم بعد از ژاپن و كره جنوبی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

به گزارش روز یكشنبه خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا از خبرگزاری فرانسه و پایگاه اطلاع رسانی جشنواره فیلم پوسان، این طرح در قالب بخشی از برنامه ویژه جشنواره پوسان و توسط مسئولان جشنواره و مركز سینمای پوسان برای گرامیداشت بیستمین سال برگزاری این جشنوراه انجام شده است.
فهرست یادشده كه از دیرباز فیلم های آسیایی را بررسی كرده است (قدیمی ترین فیلم در فهرست به ساجیرو اوزو كارگردان ژاپنی در سال 1932 متعلق است) با پرسش از فیلمسازان آسیایی و منتقدان بین المللی فیلم آسیا به دست آمده، از همه این افراد خواسته تا 10 فیلم برتر خود را اعلام كنند.
آنها فهرست 10 فیلم اول و كارگردانان مطرح آسیایی را از نظر خود معرفی كرده اند كه در نهایت 113 فیلم و 106 كارگردان (بعضی رتبه ها مشترك است) برای فهرست نهایی یكصد فیلم برتر به دست آمده است.
در این فهرست ژاپن با 26 فیلم، ایران با 19 فیلم و كره جنوبی با 15 فیلم سه رتبه اول را در اختیار دارند.
قرار است این فهرست هر پنج سال یكبار به عنوان راهنمایی برای ارزش زیبایی شناختی و تاریخ سینمای آسیا و كشف آثار هنری پنهان همچنین استعدادهای كارگردانی برتر در این قاره روزآمد شود.
فیلم داستان توكیو (1953) ساخته یاسوجیرو اوزو فیلم اول و فیلم هو شیائو شین كارگردان تایوانی به نام شهر غم پنجمین فیلم در این فهرست هستند. فیلم كلوز آپ (1368) ساخته عباس كیارستمی رتبه سوم را در اختیار دارد.10 فیلم برتر این فهرست در جشنواره بین المللی فیلم پوسان به نمایش در می آیند.
این نظرسنجی همچنین كارگردانان مشهور آسیا را نیز رتبه بندی كرده است براساس این رتبه بندی عباس كیارستمی از ایران رتبه سوم را بعد از ساجیرو اوزو كارگردان ژاپنی و هو شیائو شین برنده جایزه اسكار در اختیار دارد.
هو شیائو شین در این مورد گفت: فهرست 100 فیلم برتر سینمای آسیا یادآوری كننده ای برای فیلمسازان است كه همواره به دنبال حقیقت باشند.
وی افزود: گاهی به عنوان یك فیلمساز باید آنچه را نشان دهید كه مردم علاقه ای به دیدنش ندارند.
كیم یانگ وو مدیر برنامه آسیا این جشنواره نیز در مورد این فهرست گفت: می خواستیم تاریخ سینمای آسیا را با جشم اندازی آسیایی بازنویسی كنیم كه با رویكردهای غربی متفاوت باشد. قصد داشتیم فیلم های آسیایی را كشف كنیم كه احتمالا برای بقیه مردم جهان ناشناخته اند.
بیستمین دوره جشنواره بین المللی فیلم پوسان از پنج شنبه (9 مهر) با حضور قدرتمند سینمای ایران در بخش های مختلف رقابتی و غیررقابتی كار خود را آغاز كرد و تا 19 مهر ادامه دارد.
نام، سال تولید، كارگردان و كشور تولیدكننده 10 فیلم اول فهرست پیش گفته به این شرح است؛
1. داستان توكیو (1953) ساخته یاسوجیرو اوزو (ژاپن)
2. راشومون (1950) به كارگردانی آكیرا كوروساوا (ژاپن)
3. در حال و هوای عشق (2000) ساخته ونگ كار وای (هنگ كنگ)
4. سه گانه آپو (1955) ساخته ساتیاچیترای (هند)؛
5. شهر غمگین (1998) به كارگردانی هوشیائو شین (تایوان)
6. هفت سامورایی (1954) ساخته آكیرا كوروساوا (ژاپن)
7. روز روشن تر تابستان (1991) ساخته ادوارد یانگ (تایوان)
8. بهار در شهری كوچك (1948) ساخته فی مو (چین)
9. طبیعت بی جان (2006) به كارگردانی جیا ژانگ كی (چین)
10. كلوز آپ (1990) به كارگردانی عباس كیارستمی و خدمتكار (1960) ساخته كیم كی یانك (كره جنوبی).
فراهنگ**9157**1601**