«كلاه سنگی» مركزی برای گردهمایی بزرگان صخره نوردی جهان

تهران - ایرنا - «كلاه سنگی قیه» ماكو كه یكی از زیباترین جاذبه های طبیعی جهان را برای ورزش صخره نوردی دارد، با كمی مدیریت و برنامه ریزی می تواند مركزی برای گردهمایی بزرگان صخره نوردی جهان شود.

به گزارش ایرنا، گردشگری ورزشی امروزه در دنیا به یك صنعت پویا تبدیل شده كه از طریق آن هم می توان فرهنگ ایران و ایرانیان را به جهانیان شناساند و هم منابع مادی زیادی را ضمن ایجاد اشتغال برای هموطنان جذب كشور كرد.
دیواره كلاه سنگی قیه در منطقه آزاد ماكو به ادعای كارشناسان و صخره نوردان بزرگ جهان یكی از زیباترین دیواره های طبیعی در جهان است كه شورایعالی ورزش مناطق آزاد كشور در ادامه توجه به اینگونه مناظر طبیعی در همایشی ویژه به معرفی این صخره‌ی سنگی زیبا كه بزرگترین كلاه سنگی جهان است، اقدام كرد.
در مراسمی كه به میزبانی سازمان منطقه آزاد ماكو و با همكاری فدراسیون كوهنوردی برای معرفی این صخره‌ی بی‌نظیر برگزار شد، صخره‌نوردانی از سراسر كشور با صعود از این مجموعه زیبا هم توانمندی های خود را به مرز نمایش گذاشتند و هم به معرفی بهتر و بیشتر صخره قیه ماكو پرداختند.
در مراسم افتتاحیه این همایش نیز حجت الاسلام ایوب رنجبر امام جمعه ماكو گفت: ما همواره از ورزش به عنوان یك امر فرهنگی یاد می كنیم، اما بنده معتقدم كه این رشته ورزشی زیبا كه ورزشكار با كوه و صخره و طبیعت بكر خداوندی سر و كار دارد، توام با عرفان و معرفت است و نباید از كار این براحتی عبور كنیم.
نماینده ولی فقیه در ماكو كه خود از جمله ورزشكاران فعال در رشته كشتی و شنا هست، افزود: اگر در همه جای دنیا بگردیم بعید است بتوانیم دیواره ای زیبا و صخره ای سنگی مثل قیه ماكو پیدا كنیم و من از شورایعالی ورزش مناطق آزاد و همه كسانی كه به معرفی و شناساندن این صخره كلاه سنگی بی نظیر در جهان می‌پردازند، نهایت تشكر را دارم و امیدوارم این تلاش ها منجر به مسابقات و همایش‌های صخره نوردی بین المللی با حضور كوهنوردان و دیواره نوردان بزرگ و مطرح جهان شود.
در ادامه این مراسم نایب رییس بانوان فدراسیون كوهنوردی نیز از تلاش شورای راهبردی ورزش مناطق آزاد برای ثبت جهانی كلاه سنگی قیه ماكو خبر داد و افزود: شورایعالی مناطق آزاد در تلاش است تا كلاه سنگی و یا دیواره سنگی بی‌نظیر قیه ماكو به ثبت جهانی برسد و این همایش مقدمه بسیار خوبی است تا انشالله این اتفاق مهم رخ دهد.
ورزشی(1)**1379