عضو مجلس خبرگان رهبري: فرهنگ غدير در جامعه نهادينه شده است

اهواز - ايرنا - نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري گفت: اهميت غدير فوق العاده زياد بوده و فرهنگ آن در جامعه نهادينه شده است.

به گزارش ايرنا آيت الله محسن حيدري پنجشنبه شب در آيين طرح ضيافت علوي به منظور اطعام 14 هزار نفر در اهواز افزود: همانگونه كه در محرم و عاشورا فرهنگ اطعام نهادينه شده اين امر در عيد غدير هم نهادينه شده و در حسينيه ها، مساجد، محلات و روستاها اجرا مي شود.
وي اضافه كرد: عيد غدير آداب بسياري دارد و طبق نص صريح پيامبر اكرم(ص) در مقايسه با اعياد فطر، قربان و جمعه عيد غدير بالاتر است .
آيت الله حيدري گفت: راه اندازي ايستگاه هاي صلواتي و جشن ها در چارچوب نمادهاي شيعه بوده و شيعيان بايد نسبت به اين نمادها اهميت داده و مشاركت كرده و خيران پشتيباني كنند.
وي اظهار كرد: سازمان هاي دولتي هم بايد در اين زمينه كمك كنند تا برنامه ها به نحو مطلوبي برگزار شود.
آيت الله حيدري همچنين با بيان اين كه فاجعه منا سايه اي از غم را بر سر ما انداخته است اين فاجعه را به محضر امام زمان(عج) و مقام معظم رهبري و نيز خانواده هاي جان باختگان حادثه و شهداي انقلاب، دفاع مقدس و مدافعان حرم تسليت گفت.
طرح ضيافت علوي به منظور اطعام 14هزار نفر از مردم اهواز پنجشنبه شب با پخت غذا در منطقه كوي مدنيان اين شهر آغاز شده و قرار است غذاها پس از طبخ روز جمعه و همزمان با عيد غدير در بين مردم توزيع شود.
سه هزار وعده غذايي هم اضافه بر اين 14هزار وعده براي توزيع در بين محرومان، بيمارستان ها و مناطق محروم اهواز آماده خواهد شد.
از اين تعداد قرار است روز جمعه در مصلي مهديه امام خميني(ره) 10هزار وعده غذايي بين نمازگزاران توزيع شود.
در اين طرح حدود يكصد نفر از مردم و خيران در پخت غذاها مشاركت دارند.
مسوول اجرايي اين طرح هم گفت: اين طرح را ابداعي هيات روضه الرضا(ع) اهواز و مسجد غدير اين شهر عنوان كرد و گفت: چهار سال است كه اين طرح در اهواز آغاز شده و تعداد غذاها از پنج هزار وعده در سال نخست به 17 هزار وعده رسيده است.
احمد حزبه اظهار كرد:علاوه بر اين تعداد همچنين در شهرستان كارون 14هزار وعده غذايي پخت مي شود.
وي همچنين از پخت غذا در ديگر مناطق اهواز هر كدام به تعداد يك هزار وعده غذايي خبر داد و گفت: مجموع غذاهايي كه در روز عيد غدير بين مردم توزيع مي شود به حدود40هزار وعده غذايي مي رسد.
در كنار اين طرح جشنواره هنري ضيافت علوي هم برگزار شده است.
حجت الاسلام ميلاد عچرش دبير جشنواره به ايرنا گفت: اين جشنواره در بخش هاي عكاسي، فيلمبرداري و گرافيك برگزار و از هر بخش آثار متعددي به ديبرخانه جشنواره ارسال شده كه در روز مباهله ، 17 مهر ماه، در آييني از برگزيدگان تقدير خواهد شد.
6084/6064