ادبیات مسئولان عربستان پس از بیانات مقام معظم رهبری كاملا تغییر كرد

تهران- ایرنا- رییس سازمان حج و زیارت گفت: پس از بیانات مقام معظم رهبری در روز گذشته (چهارشنبه)، گفتمان و ادبیات مقامات عربستانی به صورت كاملا مشهود تغییر كرده است.

رهبر معظم انقلاب روز گذشته در سخنانی تشكیل كمیته حقیقت یاب با حضور كشورهای اسلامی از جمله ایران برای بررسی فاجعه منا را لازم دانسته و گفتند: اندك بی احترامی به دهها هزار نفر از حجاج ایرانی در مكه و مدینه و عمل نكردن به وظایف برای انتقال ابدان مطهر، عكس العمل سخت و خشن ایران را در پی خواهد داشت.
به گزارش ایرنا، سعید اوحدی روز پنج شنبه افزود: مركز پزشكی حج و زیارت پس از استقرار 10 تیم جستجو در 150 مركز درمانی و بیمارستان های مكه، جده، طائف و بیمارستان های منا و عرفات وبازدید اتاق به اتاق و تخت به تخت به صورت 24 ساعته در نامه ای مكتوب اعلام كرد، فعالیت و فرآیند جستجوی مفقودان را خاتمه یافته می داند.
وی با اشاره به دو جلسه ای كه روز گذشته با حضور مقامات عربستانی در جده تشكیل شد، افزود: جلسه اول با كمیته عالی رسیدگی و تحقیق درباره فاجعه منا به ریاست قائم مقام امیر مكه، چهار وزارتخانه و مقامات ارشد آنها تشكیل شد كه در آن آنها متعهد شدند، زایران جانباخته ایرانی را بدون كسب رضایت از خانواده های آنها در عربستان دفن نكنند.
اوحدی با اشاره به دفن تعدادی از زایران غیر ایرانی در عربستان ادامه داد: یكی از نگرانی های وابستگان حجاج ایرانی این بود كه مبادا این اتفاق برای ایرانیان رخ دهد.
وی با بیان اینكه جلسه دوم به درخواست مقامات سعودی صورت گرفت، گفت: در این جلسه وزیر بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشكی خواستند، فرایند تشخیص هویت برخی قربانیان از طریق آزمایش های تخصصی دی ان ای در ایران صورت گیرد كه مورد قبول طرف عربستانی واقع شد.

** پیگیری اخبار فقط از طریق صداوسیما
اوحدی با بیان اینكه شایعاتی مبنی بر دستگیری تعدادی از زایران و مرگ ناشی از مسمومیت آنها مطرح می شود، گفت: این منابع مجهول الهویه هستند از این رو از مردم درخواست داریم اخبار را فقط از طریق صداوسیما پیگیری كنند زیرا در غیر این صورت ممكن است با احساسات آنها بازی شود.

** 12 مصدوم در جده
اوحدی تعداد مجروحان بستری در عربستان را 12 نفر اعلام كرد و گفت: امیدواریم چهار نفر از این افراد امروز مرخص شوند ، وزیر بهداشت عربستان متعهد شد تمام امكانات را در اختیار مجروحان ایرانی بگذارد.
رییس سازمان حج و زیارت افزود: پس از درخواست وزارت بهداشت عربستان از وزیر بهداشت كشورمان ، مشتركا بازدیدی از بیمارستان های جده صورت گرفت و قرار شد در اولین فرصت كه شرایط انتقال مجروحان میسر شود، این كار انجام صورت گیرد.
وی حال بقیه زایران ایرانی را خوب توصیف كرد و ادامه داد: امروز به همراه آقای قاضی زاده هاشمی بازدیدی از آشپزخانه حجاج در مكه داشتیم،همچنین مسیر رمی جمره را یك بار به صورت پیاده و یك بار از روی پل بررسی كردیم.
در فاجعه منا كه روز عید قربان و هنگام عزیمت حجاج برای رمی جمره رخ داد ، 464 نفر جان خود را از دست دادند و 12 نفر نیز بستری شدند.
اجتمام**1880**1601**