دبیر شورای عالی مناطق آزاد از ایجاد دو منطقه آزاد جاسك و بوشهر در سواحل جنوب خبر داد

تهران - ایرنا - دبیر شورای عالی مناطق آزاد كشور از ایجاد دو منطقه آزاد جدید جاسك و بوشهر در سواحل جنوب خبر داد و گفت: ایجاد مراكز صنعتی جدید در سواحل مكران عقب ماندگی ما را در این بخش برطرف می كند.

به گزارش ایرنا، اكبر تركان روز چهارشنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی، افزود: استفاده از دریا و ظرفیت های اقتصادی دریایی از ضروریات توسعه سواحل مكران است و این مساله با ایجاد مراكز صنعتی جدید و افزایش مناطق آزاد در جنوب كشور توسعه خواهد یافت.
وی اظهار داشت: برای توسعه سواحل مكران استقرار جمعیت بیشتر در این مناطق بسیار ضروری است و دولت تدبیر و امید درصدد است با ایجاد صنایع مختلف در زمینه صنعت نفت و گاز به تحقق توسعه در این سواحل كمك كند.
وی گفت: ایجاد دو منطقه آزاد جاسك و بوشهر یكی از برنامه های مهم دولت برای سواحل مكران است و دولت درصدد است پایانه دوم صادرات نفت و گاز كشور در بندر جاسك ایجاد شود.
وی اضافه كرد: علاوه بر این شركت ملی نفت ایران نیز طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است مركزی را برای صادرات نفت در دریای عمان احداث كند.
وی تصریح كرد: در ارزیابی های به عمل آمده برای ایجاد مناطق آزاد در سال 1372 بندر بوشهر بالاترین امتیاز را به دست آورده و به همین منظور دولت تدبیر و امید درصدد است یك منطقه آزاد دیگر نیز در بوشهر ایجاد كند.
وی گفت: ایجاد این دو منطقه آزاد هم اكنون به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده تا با تصویب آن توسعه و پیشرفت سواحل مكران با سرعت بیشتری دنبال شود.
تركان یادآور شد: از طرفی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران ماموریت یافته بیشتر توانمندی خود را در حوزه دریایی عمان متمركز كند و این سبب شده كه تجهیزات نیروی دریایی در مناطق جاسك، راس المیدان، كنارك و پسابندر متمركز شود كه این مساله نیز در توسعه مناطق جنوب كشور بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
وی گفت: با استقرار مراكز صنعتی و افزایش مناطق آزاد در سواحل جنوب، ایجاد چند مركز جمعیتی بیش از 500 هزار نفری در سواحل جنوبی این مناطق را بسیار متحول خواهد كرد.
وی تاكید كرد: استفاده از دریا و ظرفیت های اقتصاد دریایی و ایجاد مراكز جدید صنعتی بدون شك در توسعه سواحل جنوبی كشور بسیار تاثیرگذار خواهد بود تا بتوانیم سواحل مكران را با اقتصاد متكی به دریا توسعه دهیم.
یادآور می شود به مناسبت روز جهانی دریانوردی با حضور تمام ارگان های دریایی و تمام دست اندركاران حمل و نقل دریایی كشور مراكز گرامیداشت این روز توسط سازمان بنادر و دریانوردی كشور در برج میلاد برگزار می شود.
اقتصام(3)1108/9132**1558

سرخط اخبار اقتصاد