همدان- ایرنا- مدیر كل میراث فرهنگی و گردشگری همدان گفت: 46 اثر صنایع دستی در این استان موفق به اخذ نشان ملی شد.

ریحان سروش مقدم عصر سه شنبه در آیین بزرگداشت روز جهانی گردشگری در همدان افزود: سال گذشته 36 اثر صنایع دستی موفق به اخذ نشان ملی شده بود.
وی اضافه كرد: منبت، نقاشی بر روی سفال، مصنوعات فلزی، تراش سنگ های قیمتی، مصنوعات چرم، مصنوعات چوبی از جمله آثاری هستند كه موفق به اخذ نشان ملی شده اند.
وی با بیان اینكه همدان دارای جاذبه های گردشگری بالایی است افزود: طبق ارزیابی های صورت گرفته شركت سیاحتی علیصدر به عضویت سارمان جهانی جهانگردی در آمده است.
وی ادامه داد: هشت شركت كشور به عضویت سازمان جهانی جهانگردی درآمده اند كه سهم همدان از این تعداد 2 شركت است.
سروش مقدم با بیان اینكه یكی از اهداف ما از برگزاری این مراسم رونمایی از لباس همدان است عنوان كرد: این لباس متعلق به دوره مادهاست و همدان به عنوان سرمنشا تمام آثار فرهنگی و تاریخی مادها به شمار می رود.
وی با بیان اینكه شعار روز جهانی جهانگردی 'نوجوان امروزگردشگر فردا' تعیین شده است عنوان كرد:باید از این فرصت در جهت انتقال پیام و فرهنگ همدان به جهان استفاده كرد.
وی به جشنواره شیره پزی نیز اشاره كرد و گفت: جشنواره شیره پزی یكی از آیینهای ارزشمند و فاخر همدان است كه هر ساله با شكوه هر چه بیشتر برگزار می شود كه می تواند در جهت پیشرفت همدان موثر باشد.
وی در ادامه به سرمازدگی باغ های گردو تویسركان اشاره كرد و افزود: متاسفانه به علت خسارت های حاصل از سرمازدگی موفق نشدیم این آیین ارزشمند را در تویسركان انجام دهیم اما به عنوان یك اصل فرهنگی این برنامه را به صورت نمادین برگزار كردیم.
وی در پایان با بیان اینكه جشنواره ترش و شیرین یكی دیگر از برنامه های سازمان میراث فرهنگی است و برگزاری آن تا عید غدیر نیز ادامه خواهد داشت عنوان كرد: این جشنواره برای اولین بار در همدان برگزار شد و همه باید برای حفظ این فرهنگ در همدان همكاری كنند.
6993