عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی فردا برای نخستین بار در فرابورس كلید می خورد

تهران - ایرنا - معادل 10 هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی فردا(چهارشنبه) برای نخستین بار در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران عرضه می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، در پی پذیرش اسناد خزانه اسلامی در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران، عرضه اولیه این اوراق فردا 8 مهرماه 94 با قیمت اسمی هر ورقه یك میلیون ریال و سررسید 23 اسفند 94 انجام می‌شود.
ناشر این اوراق وزارت امور اقتصادی و دارایی بوده و شركت سپرده‌گذاری مركزی، مبلغ اسمی اسناد خزانه اسلامی را در روز سررسید از طریق بانك ملی ایران به حساب دارندگان نهایی واریز می‌كند.
اسناد خزانه اسلامی، نوعی از اوراق بدهی است كه پذیره‌نویسی ندارد و دولت این اوراق را بابت تسویه دین یا بدهی عملیات یا پروژه‌ای كه انجام شده به پیمانكار واگذار می‌كند به همین دلیل می‌تواند ابزار مناسبی برای تسویه بدهی دولت باشد و با ورود این ابزار به بازار سرمایه، تامین مالی دولت تنوع بیشتری پیدا كرده و روان‌تر خواهد شد.
این اوراق، سود پرداختی طی دوره ندارد و صرفا مبلغ اسمی اوراق در سررسید قابل پرداخت است و سود خریداران اوراق از مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش یا دریافت مبلغ اسمی آن در سررسید حاصل خواهد شد.
در این دوره براساس تكلیف قانون بودجه سال 93 كل كشور، 10 هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی منتشر و پذیرش شده است و حداقل حجم اوراق در عرضه اولیه 400 هزار ورقه تعیین شده كه باید از سوی دارندگان این اوراق جهت عرضه اولیه تعهد شود.
براساس این گزارش، تمام اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از بانك‌ها، نهادهای مالی، شركت‌های سرمایه‌گذاری، كارگزاری، تامین سرمایه‌ها و شهرداری‌ها می‌توانند به صورت نامحدود، سفارش‌گیری و خرید اسناد خزانه اسلامی را انجام دهند.
همچنین معاملات این اوراق در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران از روز شنبه انجام خواهد شد و متقاضیان خرید می‌توانند با مراجعه به كارگزاری‌های عضو فرابورس ایران نسبت به خرید و فروش این اوراق اقدام كنند.
علاوه بر این، آن دسته از دارندگان اسناد خزانه كه مایل به عرضه اوراق خود بیش از حد نصاب تعیین شده یعنی 50 هزار ورقه باشند، باید با هماهنگی فرابورس، تاریخ و حجم عرضه خود را یك روز كاری قبل از روز عرضه، آگهی كرده و اوراق خود را به یكی از روش‌های ثبت سفارش یا حراج و با رعایت مقررات مربوطه به فروش برسانند.
كشف قیمت اسناد خزانه اسلامی بر مبنای عرضه و تقاضا و با سازوكار حراج تعیین می‌شود و به این منظور، عرضه كنندگان اولیه، مظنه‌های فروش و خریداران اوراق نیز مظنه‌های خرید خود را در زمان سفارش‌گیری در سامانه معاملات فرابورس ثبت خواهند كرد و پس از پایان زمان سفارش‌گیری، عملیات كشف قیمت در سامانه معاملاتی انجام خواهد شد.
گفتنی است، بازارگردانی اسناد خزانه اسلامی در چارچوب دستورالعمل بازارگردانی مبتنی بر حراج در فرابورس ایران انجام می‌شود و سرمایه‌گذاران در صورت اعلام مظنه بهتر از سوی بازارگردانان، می‌توانند اوراق خود را با آن مظنه معامله كنند.
این گزارش می‌افزاید، ماشین حساب اسناد خزانه اسلامی برای محاسبه نرخ بازده این اوراق در وب‌سایت فرابورس ایران به نشانی http://www.ifb.ir/cms.aspx?tabId=209 قابل دسترسی و استفاده است.
اقتصام(2) 9141**1558