تغییر فرایند جذب دانشجوی ایرانی در مالزی از 9 مهر/ دانشگاهها موظف به استعلام شدند

كوالالامپور – ایرنا – دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی مالزی كه خواستار پذیرش دانشجوی ایرانی هستند به دنبال هماهنگی های به عمل آمده میان سفارت كشورمان و رایزنی علمی ایران در شرق آسیا از 9 مهر ماه ملزم به استعلام از رایزنی علمی شدند.

به گزارش ایرنا، الزام دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی مالزی به استعلام از رایزنی علمی ایران در شرق آسیا برای جذب دانشجوی ایرانی بخشی قانونی از فرآیند جذب دانشجو است.
'عباس قنبری باغستان'، رایزن علمی ایران در شرق آسیا روز دوشنبه در دیدار با 'روحای الدین بن عبدالرشید'، رئیس بخش بین الملل مركز خدمات جهانی آموزش مالزی (موسوم به ای.ام.جی.اس)، جزئیات این فرآیند و چگونگی اجرایی شدن این بخشنامه را مورد بررسی قرار داد.
'ای.ام.جی.اس' از سال 2013 مسئولیت صدور روادید برای دانشگاه های خصوصی مالزی و از ابتدای آوریل امسال نیز وظیفه صدور روادید و نیز تمدید روادید دانشگاه های دولتی و همچنین همه موسسات آموزی عالی این كشور را بر عهده گرفته است.
دراین نشست مقرر شد تمامی دانشگاه های دولتی و خصوصی و نیز مراكز آموزش عالی مالزی از نهم مهر ماه جاری تنها از طریق یك نماینده رسمی و تام الاختیارِ خود، نسبت به دریافت این استعلام اقدام كنند و رایزنی علمی نیز پس از بررسی مدارك و نیز اطمینان از صلاحیت دانشگاه، نسبت به صدور تأییدیه اقدام و به طور همزمان آن را در اختیار دانشگاهِ متقاضی و اداره ای.ام.جی.اس قرار دهد.
براساس این توافق، مسئولیت اجرای درست و نظارت بر فرآیند آن بر عهده ای.ام.جی.اس و مسئولیت اخذ استعلام از رایزنی علمی، بر عهده نماینده رسمی هر دانشگاه است.
انجام این فرآیند و اخذ استعلام هزینه مالی برای دانشجویان ایرانی ندارد و دانشگاه ها نیز حق ندارند بابت اخذ این استعلام از دانشجویان هزینه ای دریافت كنند.
براساس بخشنامه وزارت علوم مالزی و نیز اداره ای.ام.جی.اس، دریافت این استعلام به منزله بخشی قانونی از فرآیند ثبت نام است و در صورت تخطی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مالزی از این قانون، اداره ای.ام.جی.اس به هیچ عنوان ویزای دانشجویی صادر نمی كند و دانشگاه ها متخلف طی هماهنگی با سفارت و رایزنی علمی در لیست سیاه قرار می گیرند.
به گفته رئیس بخش بین الملل مركز خدمات جهانی آموزش مالزی، این فرآیند تنها شامل دانشجویان ایرانی نبوده و هم اكنون بیش از 30 كشور دیگر با استفاده از روش های مشابه، برای جلوگیری از سوء استفاده از دانشجویان و نیز نظارت بر عملكرد دانشگاه ها اقدام می كنند.
مالزی نیز در مورد دانشجویان بین المللی خود كه به سایر كشورها اعزام می كند، از همین روش استفاده می كند.
'مجید صفار' كاردار موقت سفارت جمهوری اسلامی ایران در كوالالامپور نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا، گفت: ساماندهی ورود دانشجویان ایرانی به مالزی، نظارت بر نحوه تعامل دانشگاه ها با آنها و صیانت از منافع دانشجویان، همواره یكی از دغدغه های سفارت بوده و با توجه به سوابق حضور دانشجویان ایرانی در مالزی و برخی سوء استفاده هایی كه از آنها شده است، مجموعه اقدامات و هماهنگی های به عمل آمده تا حد بسیار زیادی می تواند مانع سوء استفاده های احتمالی در آینده شده و منافع آنها را نیز تأمین می كند.
قنبری، رایزنی علمی ایران در شرق آسیا نیز هدف از این برنامه ریزی را جلوگیری از صدور روادید جعلی توسط برخی شركت ها و افراد سودجو به بهانه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزشی مالزی و زیرپاگذاشتن برخی قوانین عنوان كرد
وی گفت: این فرآیند روش خوبی برای نظارت بر عملكرد دانشگاه ها در ارتباط با دانشجویان ایرانی است.
رایزن علمی افزود: این استعلام، روشی كاملاً متفاوت از نظام ارزیابی دانشگاه های مالزی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و تایید استعلام ها از سوی رایزنی علمی به هیچ عنوان به معنای تایید علمی دانشگاه ها و در نتیجه شناسایی مدارك این دانشگاه ها در وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نیست.
وی گفت: این امر در تأییدیه هایی كه به دانشگاهها ارائه می شود با توجه به شناسائی یا عدم شناسائی دانشكده ها و دانشگاه ها، یك به یك مورد اشاره قرار می گیرد.
حدود 30 ایرانی اخیرا با مراجعه به بخش كنسولی سفارت ایران در كوالالامپور، مدعی سوء استفاده موسسات غیرمجاز اعزام دانشجو شدند و در نهایت روشن شد مدیر این موسسه پس از كلاهبرداری 30 میلیونی از هر دانشجو از مالزی گریخته است. همه این افراد با ویزای معتبر دانشجویی، وارد این كشور شده بودند.
طبق بخشنامه جدید وزارت علوم مالزی و نیز ابلاغیه اداره ای.ام.جی.اس، از 9 مهر ماه هیچ شركت و یا موسسه جذب دانشجو در دانشگاه های مالزی نمی تواند راسا در فرآیند كسب روادید دانشجویان ایرانی كه خواستار ادامه تحصیل در مالزی هستند، اقدام كند.
آساق**1611

سرخط اخبار جهان