۵ مهر ۱۳۹۴،‏ ۱۰:۳۴
کد خبر: 81774676
۰ نفر
كاهش وزن؛از حقه های روانشناسی تا رنگ های كور كننده اشتها

تهران-ایرنا-بیشتر انسان ها افزایش یا كاهش وزن را تجربه كرده اند؛داشتن وزن ایده آل و مناسب یكی از اهدافی است كه بسیاری به دنبال رسیدن به آن هستند كه البته گاهی موفق و گاهی ناكام می‌مانند.

به گزارش گروه علمی ایرنا از هلث،بسیاری از ما می دانیم كه رژیم غذایی متعادل و متناسب در كنار ورزش جزو مهمترین راههای كاهش وزن محسوب می شوند اما شاید خیلی از ما تا به حال، درباره سایر عوامل تاثیرگذار بر كاهش وزن چیزی نشنیده باشیم.
چند نكته مهم و دانستی مفید در مورد روش های موثر در كاهش وزن را می توان چنین برشمرد:

**دستگاه‌های خنك‌كننده هوا
دستگاه‌های خنك‌كننده هوا می‌توانند بر مصرف انرژی بدن تأثیر بگذارند؛ زمانی كه برای مثال دمای اتاق 22 درجه سانتی‌گراد است، بدن انرژی كمتری مصرف می‌كند. اما اگر در زمستان دمای اتاق 18 درجه و در تابستان 28 درجه سانتی‌گراد باشد، بدن خود برای تنظیم دما با محیط بیرون دست به كار شده و از همین رو انرژی بیشتری را می‌سوزاند.

**مراقب بسته‌بندی‌های پلاستیكی باشید
تحقیقات نشان داده است تركیب شیمیایی 'بیسفنول ای' (BPA) كه غالبا در بسته‌بندی‌های پلاستیكی، شیشه‌های پلاستیكی شیر نوزادان و فویل‌های پلاستیكی به كار برده می‌شود، موجب تغییر هورمونی در بدن شده، سمی و سرطان‌زاست. میزان بالای بیسفنول ای در بدن همچنین منجر به اضافه وزن می‌شود.

**آب میوه چاق می‌كند
با این كه آب میوه‌های طبیعی دارای میزان بالایی از ویتامین هستند اما همزمان كالری بالایی هم دارند. نیم لیتر آب میوه طبیعی نزدیك به 500 كالری دارد كه می‌توان آن را به عنوان یك وعده غذایی دانست.
نكته‌ای كه باید به آن توجه كرد این است كه نمی‌توان آب میوه طبیعی را جایگزینی برای میوه دانست، زیرا فیبرهای غذایی كه در میوه وجود دارند، در آب‌میوه وجود ندارند.

**خواب ناكافی موجب افزایش وزن می‌شود
دانشگاه كلمبیا در تحقیقی 27 زن و مرد را كه به طور معمول میان 7 تا 9 ساعت در شبانه‌روز می‌خوابیدند، مورد بررسی قرار داد. از این افراد خواسته شد تا میزان خواب روزانه‌شان را به چهار ساعت برسانند.
نتیجه نشان داد كه شركت‌كنندگان پس از پایین آمدن میزان خواب روزانه، در روز 300 كالری بیشتر از حد معمول گذشته مصرف كردند.

**استرس چاقی‌آور است
زمانی كه یك فرد دچار استرس شدیدی باشد، بدن شروع به ترشح آدرنالین می‌كند كه این امر موجب افزایش ضربان قلب و بالا رفتن میزان فشار خون می‌شود در این هنگام برای ایجاد تعادل در ترشح آدرنالین، هورمون كورتیزول در بدن آزاد می‌شود. كورتیزول تحریك‌كننده اشتهاست.

**برخی‌ در رژیم غذایی خود از صرف شام چشم‌پوشی می‌كنند
این روش بدین‌ معنا است كه از ساعت 4 بعد از ظهر به بعد فقط نوشیدن آب و چایی كه شیرین نشده باشد، مجاز است.
نكته مهم در این رژیم این است كه قانون 14 ساعت ممنوعیت صرف غذا اجرا شود، زیرا بدن به هنگام خواب شبانه باید فرصت استراحت داشته باشد و مجبور به هضم غذا نباشد.

**برای كسانی كه مایل به كاهش وزن هستند، ورزش یك 'باید' به حساب می‌آید
اما اگر وقتی برای ورزش روزانه موجود نیست، می‌توان در كارهای عادی روزمره هم با اندكی تغییر روش، ماهیچه‌ها را به تحرك واداشت.
یكی از این كارها صرف‌ نظر كردن از آسانسور و بالا رفتن از پله‌هاست. 20 دقیقه بالا رفتن از پله در روز موجب سوزاندن 100 كالری می‌شود.

**رژیم غذایی سرشار از پروتئین پایه اصلی بسیاری از رژیم‌های كاهش وزن است
پاستا، سیب‌زمینی و شیرینی‌جات از خوردنی‌های ممنوعه هستند.
باید دانست كه پروتئین‌ها نه تنها در ساخت عضله نقش مهمی دارند بلكه می‌توانند به اندازه غذاهای حاوی كربوهیدرات به بدن انرژی برسانند با این تفاوت كه به نسبت كربوهیدرات، مدت‌ طولانی‌تری انسان را سیر نگه می‌دارند.

**بسیاری از انسان‌ها گرسنگی را با تشنگی اشتباه می‌گیرند
برای همین نوشیدن آب كافی در روز از اهمیت بالایی برخوردار است.اضافه كردن چند قطره آب لیموی تازه به آب هر چند باعث سوزاندن چربی نمی‌شود، اما به بدن ویتامین C می‌رساند و موجب تقویت سیستم ایمنی می‌شود.

**رنگ‌های كوركننده اشتها
اگر فكر می‌كنید چنین چیزی وجود ندارد‌، باید بگوییم اشتباه می‌كنید.
تحقیقات علمی نشان می‌دهند، رنگ‌های گرم مثل زرد، نارنجی و قرمز موجب تحریك اشتها می‌شوند و رنگ‌های سرد مثل سبز و آبی آن را پایین می‌آورند.

**پرحجم اما كم‌كالری
برخی مواد غذایی هستند كه به نظر سنگین و پركالری می‌آیند، اما در واقع این گونه نیست. هندوانه از جمله این مواد غذایی است. بخش اعظم هندوانه از آب تشكیل شده و تنها درصد اندكی از آن را شیرینی تشكیل می‌دهد. برای همین خوردن هندوانه می‌تواند اشتیاق شدید برای غذا را كاهش دهد.

** هورمون‌های شادی‌آور در پایین آوردن وزن بدن نقش دارند
مواد غذایی‌ای با درصد بالای تریپتوفان و مقدار پایین پروتئین موجب می‌شوند تا مغز هورمون شادی سروتونین در بدن ترشح كند. از جمله این مواد غذایی می‌توان به خرما، انجیر، خشكبار و شكلات تلخ اشاره كرد.

** اندكی حقه‌های روانشناسانه هم می‌تواند به كاهش وزن كمك كند
زمانی كه به شدت هوس خوردن شكلات دارید، اندكی عطر به یك دستمال بزنید و آن را بو بكشید. این كار تا اندازه‌ای باعث خواباندن هوس‌تان می‌شود.

**آب ولرم تأثیر مثبتی روی كاهش احساس گرسنگی دارد
پس از برخاستن از خواب و پیش از خوردن صبحانه و دیگر وعده‌های غذایی نوشیدن آب ولرم موجب كاهش اشتها می‌شود.
علمی **1354**1440