85 درصد موارد فوتی ناشی از ویروس كرونا در عربستان است

تهران-ایرنا- معاون امور بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: تاكنون یكهزار و 430 تن در دنیا به ویروس كرونا مبتلا شده‌اند كه از این شمار، 532 تن فوت كرده اند كه 85 درصد آنان در كشور عربستان بوده‌اند.

به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت،علی اكبر سیاری، روز شنبه در نشستی خبری به تشریح برنامه های وزارت بهداشت برای پیشگیری از ورود ویروس كرونا از عربستان پرداخت و از برگزاری مانور آمادگی وزارت بهداشت برای بازگشت حجاج به كشور و پیشگیری و كنترل ویروس كرونا خبر داد.
وی با اشاره به اینكه ویروس كرونا نخستین بار در عربستان گزارش شد، گفت: اكنون موارد این بیماری در 26 كشور دنیا مشاهده شده است.
معاون وزیر بهداشت راه های انتقال بیماری را مصرف لبنیات شتر و تماس با این حیوان همچنین از طریق ترشحات تنفسی و دست دادن در انسان ها عنوان كرد و یادآور شد: تا كنون واكسن یا دارویی برای درمان این بیماری شناخته نشده است به همین علت پیشگیری، بهترین شیوه برای مقابله با این بیماری است.

** 30 درصد مبتلایان به ویروس كرونا در خطر مرگ
سیاری با بیان اینكه 30 درصد مبتلایان به بیماری كرونا در خطر مرگ قرار دارند، افزود: خطر ابتلا به این بیماری در سالمندان، مبتلایان به بیماری های مزمن جسمی (قلبی، ریوی، كلیوی و نقص ایمنی) و كاركنان بیمارستان ها كه در ارتباط با بیماران مبتلا هستند، بیش از سایر افراد است.
وی با بیان اینكه نكات آموزشی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها به زائران داده شده است، خاطر نشان كرد: وضعیت این ویروس در كشور عربستان به صورت مستمر از سوی وزارت بهداشت ایران در حال پیگیری است تا در صورت مشاهده علایم مشكوك اقدامات درمانی به سرعت انجام شود.
سیاری از برگزاری مانور آمادگی وزارت بهداشت برای بازگشت حجاج به كشور و پیشگیری و كنترل كرونا ویروس خبر داد و افزود: تمام فرودگاه هایی كه حجاج ایرانی از طریق آنها به كشور بازمی گردانند نیز در آماده باش كامل قرار دارند و موارد لازم به دانشگاه های علوم پزشكی ابلاغ شده است.
وی تاكید كرد: تاكنون مواردی از ابتلا به ویروس كرونا در بین حجاج ایرانی مشاهده نشده است با این حال رصد وزارت بهداشت ادامه دارد.
معاون امور بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینكه در زمان بازگشت نیز وضعیت حجاج در هواپیما بررسی می شود، افزود: در داخل هواپیما نیز فرم خوداظهاری اطلاعات پزشكی افراد در اختیار زائران قرار می گیرد و در صورت مشاهده علایم بیماری، فرد مورد نظر از سایر افراد جدا شود.

** علایم بیماری مرس
به گفته سیاری تب بالای 38 درجه، سرفه و تنگی نفس از علایم ابتلا به كرونا ویروس است و بیماران باید نسبت به این علایم حساس باشند.
سیاری تشخیص زودهنگام را در كنترل و پیشگیری از همه گیر شدن بیماری بسیار موثر دانست و تاكید كرد كه افراد با مشاهده این علایم در خود به سرعت به مراكز درمانی مراجعه كنند.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به انتقال مجروحان فاجعه منا به بیمارستان های عربستان گفت: با توجه به نگهداری مبتلایان به «بیماری مرس»(بیماری ناشی از ویروس كرونا) در بیمارستان های عربستان، این امكان وجود دارد كه مجروحان حادثه منا كه به بیمارستان های عربستان منتقل می شوند به كرونا مبتلا شوند. با این حال، علاوه بر هلال احمر، دو تیم پزشكی و مراقبت وزارت بهداشت مستقر در عربستان اقدامات لازم برای مداوای مجروحان و پیشگیری از ابتلا به این بیماری را انجام خواهد داد.
سیاری با بیان اینكه سال گذشته ابتلای یك نفر در كره شمالی 137 نفر دیگر را هم درگیر بیماری كرد، گفت: مهار بیماری سه ماه طول كشید و خسارات سنگین اقتصادی و توریستی به این كشور وارد كرد.
وی یادآور شد: در ایران، جز در سال گذشته كه 6 نفر به ویروس مرس مبتلا و دو نفر در كرمان جان خود را از دست دادند، موردی از ابتلا به این ویروس گزارش نشده است و وزارت بهداشت با توجه به تجربه سال گذشته اقدامات پیشگیرانه انجام می دهد.
**ابتلای 120 نفر به وبا در عراق
معاون وزیر بهداشت در مورد بیماری وبا هم كه در عراق اپیدمی شده است، گفت: بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، تا كنون 120 نفر در این كشور به بیماری وبا مبتلا شده اند كه با توجه به تردد زوار ایرانی به كشور عراق، این احتمال وجود دارد زائران ایرانی هم مبتلا شوند.
وی با تاكید بر اینكه این بیماری درمان دارد و جای نگرانی نیست، گفت: بیماری وبا بر خلاف ویروس كرونا، قابل درمان است و می توان بیمار را درمان كرد.
اجتمام(1)**3063**1776