منابع آمریكایی: كری روز شنبه با ظریف در خصوص سوریه مذاكره می كند

تهران- ایرنا- خبرگزاری رویترز به نقل از مقام های آمریكایی گزارش داد: جان كِری وزیر امور خارجه آمریكا در جریان دیدارهای این هفته در نیویورك برای آغاز یك ابتكار دیپلماتیك جدید با هدف حل بحران سوریه تلاش می كند و در این ارتباط روز شنبه با همتای ایرانی خود گفت وگو خواهد كرد.

به گزارش ایرنا از رویترز، برخی مقام های آمریكایی و غربی گفتند كه كری در این هفته و در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورك، چندین ایده را برای یك رویكرد جدید با هدف حل بحران سوریه آزمایش خواهد كرد.
به نوشته رویترز، این رویكرد جدید كه هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد، بر ایده گردهم آمدن روسیه، عربستان و كشورهایی مانند تركیه و قطر استوار است.
براساس این گزارش ، تقویت حضور نظامی روسیه در سوریه در كنار بحران آوارگان و جنگ زدگان سوری كه به مرزهای اروپا سرازیر شده اند، به تلاش ها برای حل بحران سوریه فوریت تازه ای بخشیده است.
در همین حال، «وندی شرمن» معاون وزیر امور خارجه آمریكا روز جمعه به خبرنگاران گفت كه كری روز شنبه در دیدار با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود در نیویورك، درباره بحران سوریه با او گفت وگو خواهد كرد.
در پی توافق هسته ای ایران و 1+5 در وین (برجام)، برخی مقام های غربی امیدوارند كه این موضوع بتواند به حل مشكلات منطقه ای نیز كمك كند. از جمله «فدریكا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ماه گذشته در گفت وگو با شبكه خبری سی ان ان گفت: توافق هسته ای اخیر با ایران می تواند راه را برای اتخاذ رویكردی متفاوت از سوی كشورهای منطقه در خصوص سوریه باز كند.
در همین ارتباط «حسین امیرعبدالهیان» معاون وزارت امور خارجه ایران نیز چهارشنبه گذشته با تاكید بر اینكه منتظر اثبات صداقت واشنگتن در حل مسالمت آمیز بحران سوریه هستیم، گفت: امیدواریم آمریكا با رویكردی واقع بینانه واقعیات مربوط به سوریه را درك كند و منتظر رفتار این كشور در این رابطه خواهیم بود.
معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه كشورمان تاكید كرد: رفتار آمریكا در قبال مساله سوریه متناقض است و واشنگتن رویكرد مشخصی ندارد.
وی افزود: اگر واشنگتن به معنای واقعی از راه حل سیاسی در سوریه حمایت كند و اراده واقعی در مبارزه با تروریسم از خود نشان دهد، این رفتار برای امنیت منطقه و جهان كمك كننده خواهد بود.
شبد**1078** 2023