روحانی: شركت های آمریكایی نیز می توانند از فضای پساتحریم بهره بگیرند

نیویورك- ایرنا- رئیس جمهوری با تاكید بر اینكه تهران برای حضور شركت های آمریكایی منعی ندارد، گفت: این شركت ها می توانند در فضایی رقابتی از شرایط پساتحریم، برای سرمایه گذاری و انتقال فناوری به ایران بهره بگیرند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر جمعه به وقت محلی در نشست با مدیران شركت های تجاری، اقتصادی و صنعتی آمریكا به مذاكرات گسترده شركت های بزرگ اروپایی و آسیایی با ایران اشاره كرد و افزود: فضای پساتحریم، شرایط جدید اقتصادی و سیاسی را فراهم كرده كه شركت های بزرگ تجاری، اقتصادی و صنعتی باید از آن استفاده كنند.
روحانی با یادآوری برخی موانع احتمالی برای سرمایه گذاری و حضور شركت های آمریكایی در ایران افزود: تردیدی نیست كه این موانع و مخالفت ها پایدار نخواهد ماند.
رئیس جمهوری گفت: دولت یازدهم از آغاز فعالیت خود به اصلاح اقتصاد كلان ایران پرداخته و عملكرد آن به گونه ای بوده كه موفق شده با وجود تداوم تحریم ها، تورم را مهار، از دوره ركود عبور كند و اقتصاد وارد دوره رونق و رشد سه درصدی شود.
روحانی به تشریح گام های دولت برای مبارزه با فساد اقتصادی پرداخت و اظهار داشت: ما به دنبال تقویت بخش خصوصی و كاستن منظم از سهم بخش دولتی هستیم و معتقدیم كه باید فضای رقابت در كشور گسترش یابد زیرا هر جا انحصار شكل گیرد، فساد ایجاد می شود. در همین راستا به دنبال تقویت دولت الكترونیك هستیم.
رئیس شورای عالی اقتصاد همچنین گفت: در بخش صادرات و واردات، اقدامات گمركی از 26 روز به سه روز كاهش یافته است.
رئیس جمهوری به منابع عظیم انرژی و موقعیت ژئواستراتژیك ایران نیز اشاره كرد و افزود: این ویژگی ها در كنار امنیت و ثبات در كل منطقه و خطوط ارتباطی ریلی گسترده كه چین و آسیای میانه را به دریای عمان متصل می كند، موقعیت منحصر به فردی را برای فعالیت اقتصادی ایجاد كرده است.
روحانی در ادامه به تلاش های تهران برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه اشاره كرد و افزود: با وجود ناامنی كه در برخی از كشورهای همسایه وجود دارد، ایران منطقه ای امن است و در حالی كه شاهدیم اروپا با تنها چند ده هزار پناهجو دچار مشكل شده، ایران پذیرای حدود سه میلیون پناهجوی افغانی بوده و هم اكنون 400 هزار دانش آموز افغانستانی در مدارس ایران تحصیل می كنند.

** همكاری اقتصادی، راهی برای كاستن فاصله ایران و آمریكا
رئیس جمهوری تصریح كرد: فضای جدیدی در ایران در عرصه های فناوری های نوین، صنایع هواپیمایی و كشاورزی ایجاد شده است. ما برنامه های آینده خود را شفاف با دنیا در میان می گذاریم و در این میان یكی از راه های كاستن از فاصله میان ایران و آمریكا، همكاری های اقتصادی است.
دكتر روحانی در ادامه به تشریح برنامه های گسترده در حوزه نفت و گاز، كشاورزی و اقتصادی پرداخت و گفت: ایران پیوسته پایبند و متعهد به عمل به قراردادهایش باطرف های مقابل بوده و هست.
رئیس جمهوری افزود: در این فضا و در آینده، فشارهای مردم و شركت ها به دولت آمریكا بیشتر شده و اجازه نمی دهند راه كنونی ادامه یابد.
در این نشست نمایندگان شركت های بزرگ آمریكایی با تشریح امكانات و توانمندی هایشان، پرسش های خود را مطرح و برای حضور در بخش های مختلف اقتصادی ایران اعلام آمادگی كردند.
شبد**1953 ** 2023