افزایش ٥٠٠ هزار بشكه ای نفت ایران پس از لغو تحریمها به راحتی جذب بازار می شود

تهران - ایرنا - مدیر امور بین الملل شركت ملی نفت با اشاره به آمادگی كامل ایران برای افزایش صادرات نفت خام، گفت: افزایش ٥٠٠ هزار بشكه ای نفت ایران پس از لغو تحریم ها به راحتی جذب بازار می شود.

به گزارش ایرنا از شبكه اطلاع رسانی نفت و انرژی، سیدمحسن قمصری با اشاره به اینكه طی سه سال گذشته عرضه كنندگان جدید نفت خام وارد بازار شدند كه جای نفت ایران را گرفتند، تصریح كرد: با توجه به وضع بازار، برنامه ریزی لازم صورت گرفته و افزایش ٥٠٠ هزار بشكه ای تولید نفت ایران بلافاصله پس از لغو تحریم ها، به راحتی در بازار قابل جذب است.
وی با بیان اینكه مشتریان سابق نفت ایران برای خرید نفت از این كشور پس از لغو تحریم ها اعلام آمادگی كردند، گفت: این مشتریان همچنین از احتمال افزایش میزان خرید نفت از ایران خبر دادند ضمن اینكه كشورهایی جدیدی نیز خواستار دریافت نفت ایران هستند.
قمصری درباره افزایش واردات نفت ژاپن از ایران طی ماه های اخیر گفت: میزان واردات نفت خام ژاپن از ایران در این مدت تفاوت معناداری پیدا نكرده است.
مدیرامور بین الملل شركت ملی نفت ایران با اشاره به افزایش صادرات میعانات گازی به ژاپن، افزود: تنها در چند ماه گذشته چند محموله میعانات گازی ایران به این كشور صادر شده است.
قمصری در توضیح این مطلب كه آمارها حاكی از افزایش واردات نفت خام ژاپن از ایران است، اظهار داشت: با توجه به اینكه در بازارهای جهانی، میعانات گازی نوعی نفت خام محسوب می شود، بنابراین در آمار گمرك، واردات میعانات گازی نیز در زمره آمار واردات نفت خام لحاظ می شود.
وی در این باره اینكه شركت هایی كه خواستار دریافت نفت از ایران هستند، آیا میزان مشخصی برای خرید نفت عنوان كرده اند، اضافه كرد: بیشتر آنها اعلام آمادگی كرده اند كه به میزان قبل از تحریم ها از ایران نفت بخرند.
اقتصام(1)9141**1558