۱ مهر ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۲۶
کد خبر: 81771089
۰ نفر
خطر بروز سكته  مغزی در زنان بیشتر از مردان است

شیراز - ایرنا - دكتر رندال اجل از دانشگاه سنت لوییس آمریكا گفت: خطر بروز سكته مغزی در زنان به علت بیماری های ژنتیك، موارد هورمونی، مصرف برخی داروها و پیامدهای ناشی از زایمان بیشتر از مردان است.

دكتر رندال اجل (Dr. Randall C. Edgell) از دانشگاه سنت لوییس آمریكا روز چهارشنبه در حاشیه هشتمین كنگره كشوری و دومین كنگره بین المللی سكته مغزی در ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ابتلای زنان به سكته مغزی به ویژه در سالهایی كه در سن مولد جامعه قرار دارند یك زنگ خطر برای جامعه پزشكی به ویژه در كشورهای صنعتی است و می طلبد تا در این زمینه با بررسی راهكارها و رهیافت های علمی زمینه پیشگیری از بروز این بیماری فراهم شود.
وی با بیان اینكه در آمریكا نیز ابتلا به سكته مغزی شایع است و فراوانی بالایی دارد گفت: در سالهای اخیر دانشگاههای بزرگ برای پیشگیری از بروز این بیماری قدم های موثری برداشته اند اما این كافی نیست، ما همچنان در نقطه ای قرار داریم كه سكته مغزی نیروهایی مولد را از جامعه میگیرد و فنا می سازد یا آنان را از عرصه كار و تلاش دور میكند.
این استاد دانشگاه با برشمردن علل بروز سكته مغزی گفت: ترومبوز، آمبولی و خونریزی از دلایل سكته‌های مغزی هستند، ترومبوز در سنین بالای 55 سالگی شایع است، در این زمینه دانشگاهها باید بیشتر به پژوهش و جمع آوری یافته های علمی كنند.
وی در توضیح این عامل ابتلا به سكته گفت: ترومبوز گرفتگی رگ است، آمبولی حركت لخته خون از عروق گردن به مغز است كه منجر به گرفتگی و محروم كردن آن بافت از اكسیژن و قند می‌شود كه برای مغز حیاتی است، خونریزی نیز در پی پاره شدن رگ‌ها ایجاد می‌شود.
این استاد دانشگاه خاطر نشان كرد: ترومبوز شایع‌ترین علت سكته‌های مغزی است كه بر اثر گرفتگی شریان‌ها ایجاد می‌شود و ارتباط زیادی با سن، فشار خون، قند، مصرف سیگار، چربی بالا، بی‌تحركی، چاقی و استفاده از مواد مخدر دارد.
رندال اجل افراد میان سال را به تحرك بدنی بیشتر دعوت كرد و گفت: تحرك بدنی، رژیم غذایی مناسب و استفاده بیشتر از سبزیجات به جای نشاسته و گوشت باعث می شود كه ما بتوانیم ریسك در ابتلا به سكته را به تاخیر بیندازیم.
هشتمین كنگره كشوری و دومین كنگره بین المللی سكته مغزی در ایران روز چهارشنبه با حضور متخصصانی از كشورهای اروپایی و آمریكا و دانشمندان علوم پزشكی از دانشگاههای كشورمان در شیراز گشایش یافت و به مدت سه روز ادامه دارد.
2077/6113