افراد در ایران 10 سال زودتر از بقیه كشورها به سكته مغزی مبتلا می شوند

شیراز - ایرنا - رییس مركز سیاستگذاری سلامت استان فارس گفت: افراد در ایران 10 سال زودتر از سایر كشورها به سكته مغزی مبتلا می شوند.

كامران باقری لنكرانی روز چهارشنبه در حاشیه هشتمین كنگره كشوری و دومین كنگره بین المللی سكته مغزی در ایران در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این واقعیتی تلخ است كه باید با برنامه ریزی و پیشگیری بیشتر و بهتر به آن پرداخته شود.
وی اظهار داشت: كم تحركی، مصرف بی رویه نمك و چربی، چاقی، استعمال دخانیات و در مجموع رژیم نامناسب غذایی عاملی برای حركت به سمت سكته های مغزی است.
لنكرانی گفت: همه این موارد در جامعه ما رو به افزایش است، بویژه چاقی كه در دو دهه گذشته در كشور دو برابر شده و این زنگ خطری برای افزایش سكته های مغزی است.
وی ادامه داد: ضروریست در این موضوع مهم به بازآموزی علمی بپردازیم و با حضور دانشمندان دیگر، كشورها تازه های علمی در این زمینه بازآموزی شود.
رییس مركز سیاستگذاری سلامت استان فارس به پیشرفت ها علمی و رهیافت های تازه برای درمان سكته مغزی اشاره و اضافه كرد: یكی از داروهای مهم برای درمان سكته مغزی ناشی از انسداد عروق تحت پوشش بیمه قرار گرفته و این نوید بخش درمان بهتر برای بیماری سكته است.
به گفته وی، تلاش جمعی برای درمان این بحران پیش رو شروع شده اما ایران به لحاظ افزایش متوسط سن و حركت جمعیت كشور به سمت كهنسالی بیشتر در معرض آسیب های ناشی از سكته است.
لنكرانی افزود: سكته در دنیا دومین عامل مرگ و میر و در ایران چهارمین عامل است. بیماری های قلبی، تصادفات، بیماری های بدو تولد و سكته چهار عامل مرگ و میر است، اما از نظر تعداد مطلق ما نیز در رتبه دوم مرگ و میر ناشی از سكته قرار داریم.
این استاد دانشگاه به نكته تلخ فرارسیدن سن سكته در ایران یك دهه زودتر از سایر كشورها اشاره كرد و گفت: این نشاندهنده این است كه باید بیشتر و بهتر در این زمینه مراقبت كنیم .
هشتمین كنگره كشوری و دومین كنگره بین المللی سكته مغزی در ایران روز چهارشنبه با حضور متخصصانی از كشورهای اروپایی و آمریكا و دانشمندان علوم پزشكی از دانشگاههای ایران در شیراز گشایش یافت و به مدت سه روز ادامه دارد.
6113/ 6075