۱ مهر ۱۳۹۴،‏ ۸:۰۴
کد خبر: 81770111
۰ نفر
نرخ بیكاری زنان در 20 استان كشور بیش از 20 درصد است

تهران - ایرنا - نرخ بیكاری زنان در 20 استان كشور بیش از 20 درصد و فقط در 11 استان زیر 20 درصد است. استان های فارس و مازندران با 37.8 و 31.8درصد دارای بالاترین نرخ بیكاری زنان در كشور هستند.

به گزارش ایرنا، هم اكنون اشتغال زنان در كشور در شرایط مناسبی نیست و برای زنان جوان به مراتب نامناسب تر است به طوری كه نرخ بیكاری زنان 15 تا 24ساله در كشور بیش از 40 درصد می باشد.
نتایج نشان می دهد، نرخ بیكاری زنان در استان كهگیلویه و بویراحمد 82.8 درصد است و این نرخ برای استان های البرز 70.5، ایلام 68.7 درصد، مركزی 66.3، مازندران 65.6 و چهارمحال و بختیاری 62.3 درصد است.
ارقام یادشده نشان می دهد كه زنان جوان در استان های كشور در جستجوی كار اما ناكام از یافتن شغل هستند.
دو استان فارس و مازندران كه دارای نرخ بیكاری بیش از 30درصد برای زنان و نرخ بیكاری زنان جوان به ترتیب 51.3 و 65.6 درصد هستند هر دو به دلایل خاصی از استان های برگزیده كشور هستند.
استان فارس كه ظرفیت های بالایی در حوزه های صنعتی، كشاورزی و قابلیت های تاریخی و فرهنگی دارد و استان مازندران كه استانی توانمندی در بخش كشاورزی و موقعیت اكو توریستی خاص است، می توانند اشتغال بالایی را در حوزه های یادشده ایجاد كنند. چنین توانمند در داشتن قابلیت ها و چنین ناتوان در بكارگیری نیروی انسانی.
مسائل اشتغال زنان طی سالهای جاری نه فقط بهبود نیافته بلكه به مراتب بدتر شده و در چنین شرایطی كه حضور زنان كمرنگ است تردیدی نیست كه از مسیر توسعه همواره فاصله می گیریم.
چه بسیار از حضور زنان در عرصه های مختلف اقتصاد سخن گفته می شود اما در عمل آنچه با ما حرف می زند بالا بودن نرخ بیكاری زنان و نامتعارف بودن نرخ بیكاری زنان جوان در كشور است.
زمانی كه زنان در عرصه های مختلف اقتصادی حضور نداشته باشند پای توسعه لنگان است و چنین پایی راه به جایی نخواهد برد.
در حالی كه نمی توان انكار كرد كه حمایت از مشاغل خانگی در جهت اشتغال به ویژه اشتغال زنان است اما عرصه های اجتماعی نشان می دهد كه زنان دانش آموخته ایرانی به فرصت های شغلی فراتر از این موارد نیاز دارند.
هم اكنون دختران جوان ایرانی در گروههای گردشگری ایرانی كه به تركیه می روند به عنوان راهنمای تور حضوری فعال دارند. براستی اگر صنعت گردشگری در كشور رونق گیرد چنین پتانسیلی در خدمت كشور نخواهد بود؟
توسعه صنعتی می تواند اشتغال بالایی را در كشور رقم بزند كه در كنار آن بخش خدمات واقعی رونق می یابد. بخش خدمات غیردلالی بستر مناسبی برای ایجاد اشتغال برای زنان است.
بخش كشاورزی از جمله بخش های اقتصادی است كه زنان حضور فعالی در آن دارند. رونق این بخش و در كنار آن صنایع جانبی می تواند فرصت های شغلی زیادی را در كشور رقم بزند.
و بخش خدمات كه هم اكنون بیشترین سهم را به لحاظ اشتغال دارد (47.9 درصد) آیا توان ایجاد اشتغال بیشتر برای زنان دانش آموخته در حوزه های گوناگون را برای زنان را ندارد؟
بیكاری به معنای بی پولی، بی هویتی اجتماعی و سرخوردگی است كه جو ناامیدی را برای كارجویان رقم می زند و این در حالی است كه اشتغال برای زنان به غیر از دستیابی به هویت اجتماعی، دسترسی به منابع مالی را نیز شامل می شود.
زنان چه ازدواج كرده و چه مجرد نیاز به تامین مالی دارند. شرایط اقتصادی در حال حاضر به گونه ای است كه در خانواده نیاز است كه دو نفر كار كنند و در صورتی كه زنی ازدواج نكرده باشد بیش از هر چیزی به تامین مالی نیاز دارد.
دو سال از مسئولیت دولت تدبیر و امید گذشته است و مردم در انتظار بهبود شرایط نامطلوب تحمیلی گذشته هستند. وضعیت بیكاری در كشور هشدار دهنده است. جمعیت بیكاری كه هر روز بر آن افزوده می شود نمی تواند پیام خوبی به دنبال داشته باشد.
جمعیت كشور در دهه 60 با رشد 3.9 درصدی مواجه بود. تبعات این رشد هنوز در اقتصاد كشور مشهود است. جمعیت جوانی كه دهه 60 به دنیا آمده اند، شغل و مسكن می خواهند اما متاسفانه برنامه ریزان اجتماعی چنین روزهایی را پیش بینی نمی كردند.
در شرایط كنونی اقتصاد كشور با نیروی جوانی مواجه است كه در پی یافتن شغل و تثبیت هویت اجتماعی است اگر نتوانیم به نیازهای واقعی آنان و همچنین جمعیتی كه بزودی از دانشگاه های كشور راهی بازار كار خواهند شد پاسخ بدهیم، باید در انتظار روزهای جانكاه دیگری بود.
اقتصام(5)9123 **1558