شش هزار و 200 عنوان كتاب درباره دفاع مقدس در كتابخانه آستان قدس رضوی

مشهد - ایرنا - رییس اداره كتابخانه های عمومی سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی گفت: شش هزار و 200 عنوان كتاب چاپی در قالب 14 هزار نسخه درباره دفاع مقدس در كتابخانه مركزی این سازمان وجود دارد.

محمد مشایخی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نسخه ای از عمده كتابهایی كه تاكنون در موضوعات مختلف مرتبط با حوزه دفاع مقدس در كشور تالیف شده و به چاپ رسیده در كتابخانه مركزی آستان قدس رضوی وجود دارد.
وی گفت: عناوین این كتابها مربوط به تاریخ جنگ، اشعار سروده شده درباره جنگ، داستان، رمان، خاطرات، وصیتنامه ها، یادداشتها، تبلیغات جنگ، فعالیتهای نهادهایی از جمله جهاد سازندگی، بیمارستانها، پزشكان و پرستاران در طول دوران هشت سال دفاع مقدس است.
رییس اداره كتابخانه های عمومی سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی افزود: از مجموع كتابهای مربوط به دفاع مقدس در این كتابخانه حدود دو هزار نسخه مربوط به ادبیات دفاع مقدس است كه شامل شعر، داستان، دل نوشته و موارد مشابه می شود و در همایشها و ویژه برنامه های دفاع مقدس توسط نویسندگان و شاعران مختلف معرفی شده اند.
وی ادامه داد: عمده كتابهای دفاع مقدس موجود در كتابخانه مركزی آستان قدس رضوی در زمره كتابهای معروف چاپ شده در این زمینه هستند كه می توان به 'نورالدین پسر ایران' تالیف معصومه سپهری، 'روز سرنوشت' شامل یادداشتهای روزانه شهید حسن باقری، 'به روایت همت' تالیف حسن بهزاد، 'خاكهای نرم كوشك' تالیف سعید عاكف، 'اقلیم خاطرات' تالیف فاطمه طباطبایی و 'گزارش روزانه جنگ ' از شهید حسن باقری اشاره كرد.
مشایخی گفت: در كتابهایی از این مجموعه كه با هدف شرح چگونگی آزادسازی خرمشهر پرداخته، زندگی سرداران و فاتحان خرمشهر، نحوه شكل گیری و انجام عملیات بیت المقدس، نقشه های مربوط به محدوده عملیات بیت المقدس و انعكاس وقایع مربوط به آزادسازی خرمشهر در مطبوعات شرح داده شده است.
وی افزود: 'عبور از آخرین خاكریز' نوشته محمد حسین زوار كعبه، 'یادداشتهای خرمشهر' نوشته بهروز مرادی، 'آن بیست و سه نفر' نوشته احمد یوسف زاده و 'عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر' چند نمونه از برجسته ترین كتابهای چاپی موجود در كتابخانه آستان قدس رضوی است كه به شرح واقعه سوم خرداد 1361 پرداخته است.
مسوول روابط عمومی سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس مجموعه ای از كتابها، عكسها، یادگارها و ادوات جنگی بر جا مانده از رزمندگان در قالب نمایشگاهی در محل كتابخانه رضوی به نمایش گذاشته شده است.
محمدجواد قوی افزود: در این نمایشگاه حدود 50 صفحه تمبر و پاكت نامه، گزیده ای از ادوات شخصی و دفاعی رزمندگان مانند كوله پشتی، پوكه های تیر برخی تفنگها، منتخبی از عكسهای حضور مقام معظم رهبری و رزمندگان در جبهه ها و اسارت نیروهای عراقی، عكسهای سرداران دفاع مقدس و مراسم تشییع پیكر شهدا به نمایش درآمده است.
سه میلیون و 800 هزار جلد كتاب چاپی از علوم مختلف در زبانهای گوناگون در 52 كتابخانه تخصصی و عمومی سازمان كتابخانه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی وجود دارد. این سازمان بیش از 600 هزار عضو دارد.
7489/1858