۳۱ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۳۴
کد خبر: 81769350
۰ نفر
صهیونیست ها مسجدالاقصی را به محاصره در آوردند

تهران – ایرنا – نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی از شامگاه دوشنبه منطقه قدیمی شهر بیت المقدس و مسجدالاقصی را به منظور تسهیل ورود شهرك نشینان به این مسجد به محاصره خود در آوردند.

به گزارش روزنامه اردنی «الدستور»، نیروهای اشغالگر قدس در آستانه برگزاری اعیاد یهودی، مانع ورود شهروندان كمتر از 40 سال به مسجدالاقصی شدند و به همین دلیل ده ها جوان فلسطینی، پس از آن كه نیروهای اشغالگر قدس مانع ورود آنان به مسجدالاقصی شدند، نماز صبح امروز (سه شنبه) را در خیابان های بخش قدیمی بیت المقدس برپا كردند.
رژیم اشغالگر قدس در فضایی پرتنش، موانع آهنی در نزدیكی دروازه های مسجد الاقصی قرار داده و مانع آن شد كه طلاب علوم دینی وارد مدارس خود در داخل مسجد الاقصی شوند.
موسسه وقف و میراث الاقصی در بیانیه ای اعلام كرد: صهیونیست ها برای محاصره مسجدالاقصی دست به اقداماتی از قبیل استقرار صدها نظامی در خیابان ها و چهارراهها در داخل و خارج منطقه قدیمی شهر بیت المقدس، راه اندازی گشت های پیاده و سواره در خیابان های متصل به دیواره های تاریخی قدس شریف و گشت زنی بالگردها و بالن های اطلاعاتی در آسمان قدس شریف زده اند.
نیروهای رژیم اشغالگر قدس هم چنین با قرار دادن موانع نظامی در اطراف منطقه قدیمی بیت المقدس و دروازه های مسجد الاقصی، خیابان های اصلی را به روی فلسطینی ها بستند و فقط به اتوبوس هایی كه حامل صهیونیست ها بودند، اجازه ورود می دادند.
هم چنین تعداد زیادی از شهرك نشینان صهیونیست مشاهده شدند كه روبروی باب المغاربه، آماده ورود به محوطه مسجدالاقصی بودند.
حضور صهیونیست های افراطی در محوطه مسجدالاقصی كه سومین مكان مقدس مسلمانان جهان است، اعتراض های گسترده فلسطینیان را طی ماه های اخیر به همراه داشته است و صهیونیست ها تاكنون صدها فلسطینی را بازداشت كرده اند.
در مردادماه امسال نیز نظامیان رژیم صهیونیستی با هدف همراهی با صهیونیست های افراطی در محوطه مسجد الاقصی با فلسطینیان معترض درگیر و به دخل این مسجد یورش بردند. در این یورش «آوری آرئیل» وزیر كشاورزی رژیم صهیونیستی نیز وارد محوطه مسجدالاقصی شد.
رژیم صهیونیستی در جنگ شش روزه سال 1967 شرق بیت المقدس را اشغال و بعدها آن را ضمیمه دیگر مناطق اشغالی كرد؛ اقدامی كه هیچ گاه از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته نشد.
رژیم اشغالگر قدس مدعی مالكیت كل بیت المقدس است و آن را مركز حكومتش می داند، این در حالی است كه فلسطینیان خواستار تشكیل دولت مستقل خود با پایتختی بیت المقدس هستند.
اینگونه اقدام های رژیم صهیونیستی در آستانه عید قربان در كنار توهین به مقدسات اسلامی، مشكلات زیادی برای مردم به وجود آورده است چرا كه این رژیم با محاصره مناطق مختلف بیت المقدس، به فلسطینی ها اجازه ورود به برخی بازارهای مهم را نمی دهد و به همین دلیل آن ها برای خرید ناچار می شوند به شهرهای دیگر بروند.
خاورم**9363**2041**1275