یك‌سوم كودكان انگلیسی در معرض ابتلا به بیماری زوال عقل قرار دارند

لندن - ایرنا- تحقیقات صورت گرفته توسط محققان انگلیسی كه روز دوشنبه منتشر شد حاكی از آن است كه یك نفر از هر سه نفر متولدین سال 2015 میلادی در این كشور درصورت یافت نشدن راه‌هایی برای درمان زوال عقل (دمانس) در نهایت به اشكال مختلف این عارضه دچار خواهند شد .

به گزارش ایرنا، این تحقیقات كه در چارچوب كار تحقیقاتی مركز آمار ملی انگلیس در مورد 'امید به زندگی ' در این كشور صورت گرفته، مؤید تبدیل ‌شدن بیماری زوال عقل كه آلزایمر یكی از عوامل شایع آن به شمار می آید، به یكی از چالش‌های جدی سیستم درمانی این كشور است.
براساس این تحقیقات، 27درصد از پسران و 37 درصد از دختران متولد سال 2015 میلادی در آینده در معرض بیماری زوال عقل، قرار دارند.
به گفته محققان انگلیسی، به‌طور تقریبی 32 درصد متولدین سال جاری میلادی در انگلیس در مراحلی از زندگی‌شان به بیماری ذهنی تحلیل برنده مبتلا خواهند شد.
دكتر 'ماتیو نورتن' رییس مركز تحقیقات آلزایمر انگلیس هشدار داده است: این آمار حاكی از یك واقعیت تلخ است كه همان‌طور كه عمر مردم طولانی‌تر می‌شود، در صورت یافت نشدن راه‌های برای مبارزه با زوال عقل، شمار بیشتری از آنان دچار این عارضه خواهند شد.
وی گفته است: انتشار خبرهایی در مورد طولانی‌تر شدن عمر مردم فوق‌العاده است اما مهم‌تر از همه این است كه طولانی‌تر شدن عمر افراد همراه با وضعیت سلامتی خوبی باشد.
دكتر نورتن افزود: بیماری زوال عقل هم‌اكنون یكی از چالش‌های جدی پزشكی ما بشمار می‌آید و برای مقابله با آن بایستی سرمایه‌گذاری بیشتری برای یافتن روش‌های درمانی و جلوگیری از این بیماری صورت گیرد.
براساس گزارش منتشرشده در روزنامه های تایمز و ایندیپندنت در روز دوشنبه و در آستانه روز جهانی آلزایمر( 30 سپتامبر)، هم‌اكنون 850 هزار نفر در انگلیس مبتلابه زوال عقل‌اند كه پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 میلادی این تعداد به بیش از یك‌میلیون نفر افزایش یابد و تا 2050 میلادی مجددا دو برابر شود و به دو میلیون نفر برسد.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، آخرین یافته‌ها در این تحقیق - كه در آن از فرمول‌های ریاضی برای تركیب برآوردهای مربوط به طول عمر با پیش‌بینی‌های مرتبط با بسامد ابتلا به زوال عقل در سنین مختلف استفاده می‌شود- گستره یك بحران بالقوه را در آینده كه ناشی از روند پیری جمعیت در انگلیس است، مشخص می‌سازد.
روزنامه ایندیپندنت نوشت : شمار نهایی افراد مبتلابه زوال عقل در دهه‌های آینده ممكن است حتی بالاتر باشد چون در این گزارش تحقیقاتی گفته‌شده كه برآوردهای آن محتاطانه است و موارد زوال عقل در پایین‌تر از سن شصت‌سالگی در آن منظور نمی‌شود.
'دمانس ' یا زوال عقل، در پزشكی و روان‌پزشكی، به اختلال مزمن و گاهی حاد فرایندهای روانی به علت بیماری عضوی مغز، كه با تغییر شخصیت و موقعیت ناشناسی و اختلال در حافظه و داوری و اندیشه همراه است، گفته می شود.
در حال حاضر بیماری آلزایمر شایع ترین بیماری آسیب رسان عصبی است كه باعث زوال عقل می شود. دومین علت شایع زوال عقل، زوال عقل عروقی است كه در اثر تخریب جریان خون مغز ایجاد می شود.
سازمان جهانی آلزایمر شمار بیماران دمانس را در سراسر جهان 47 میلیون نفر برآورد كرده است كه تعداد این بیماران به سرعت افزایش می یابد.آنها از دولت های جهان خواسته اند پیشگیری های لازم را برای مبتلا نشدن مردم به این بیماری انجام دهند.
محققان سازمان جهانی آلزایمر ( ای دی آی ) در گزارش سال 2015 خود در لندن پیش‌بینی كرده‌اند كه شمار بیكاران مبتلابه زوال عقل در جهان در سال 2030 میلادی به 74.1 میلیون نفر و تا سال 2050میلادی به 131 میلیون و 500 هزار نفر خواهد رسید.
گفته می‌شود كه هزینه سالانه مراقبت از افراد مبتلابه زوال عقل در انگلیس در حدود 17 میلیارد پوند است كه به‌مراتب بیشتر از هزینه مراقبت از مبتلایان به بیماری‌های قلبی، سكته مغزی و سرطان است..
افزایش سریع مبتلایان بیماری زوال عقل منزله یك بحران ملی و هشداری برای نظام خدمات درمانی انگلیس است كه هم‌اینك تحت‌فشار فزاینده هزینه مراقبت‌های درمانی قرار دارد.
اروپام**4**1552