توليد روزانه نفت در شركت نفت و گاز مارون به مرز 614هزار بشكه رسيد

اهواز - ايرنا - سرپرست شركت بهره برداري نفت و گاز مارون گفت: با پشت سر گذاشتن شرايط خاص حاكم بر توليد و عبور از مانع تحريم ها، توليد نفت خام در اين شركت با جهشي قابل توجه در نيمه نخست امسال از 603 هزار به مرز 614 هزار بشكه رسيد.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي اين شركت، مسعود باغبان روز دوشنبه اظهار كرد: توليد روزانه گاز در اين شركت نيز با افزايش 10 ميليون فوت مكعبي، به 585 ميليون فوت مكعب گاز افزايش يافته است.
وي همچنين به توليد مايعات گازي اشاره كرد و افزود: شركت بهره برداري نفت و گاز مارون در مجموع به نرخ توليد روزانه 34 هزار بشكه گاز مايع و نفتا دست يافته كه بيش از دو هزار بشكه در روز افزايش دارد.
مدير عمليات شركت بهره برداري نفت و گاز مارون نيز از آغاز عمليات ترميم پوشش 800 متر از خطوط لوله 36 اينچ اصلي و كمكي شركت با هدف كاهش آسيب هاي زيست محيطي و تجهيزاتي خبر داد.
داريوش شكرخدايي گفت: به دليل قرار گرفتن در مسير آب هاي فصلي اين خطوط دچار خوردگي و در نهايت نشت و نفت ريزي مي شود.
وي از خاكبرداري، نوار برداري، تميزكاري به وسيله دستگاه كمپرسور هوا و ديگ شن پاش (سند بلاست) و در نهايت بازرسي خط لوله به عنوان مهمترين اقدام هاي در دست انجام اين پروژه برشمرد و هزينه اجراي آن در پايان دوره دو ماهه را بيش از يك ميليارد و يكصد ميليون ريال اعلام كرد.
شركت بهره برداري نفت و گاز مارون با وسعتي بيش از يك هزار و 400كيلومتر مربع راهبري توليد روزانه حدود 600 هزار بشكه نفت را از ميادين مارون، كوپال و شادگان بر عهده دارد.
اين شركت يكي از پنج شركت بهره برداري تابع شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب است.
شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب با پنج شركت بهره برداري نفت و گاز كارون، مارون، آغاجاري، گچساران و مسجد سليمان و نيز دو شركت خدماتي و دو شركت تخصصي بزرگترين شركت تابع شركت ملي نفت ايران محسوب مي شود.
اين شركت مناطق هم‌ اكنون بيش از 85درصد نفت و 16درصد گاز كشور را توليد مي‌كند به گونه اي كه روزانه افزون بر سه ميليون بشكه نفت خام، 800 ميليون فوت مكعب گاز طبيعي و 150 هزار بشكه ميعانات گازي استخراج مي‌كند.
شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب مسووليت برنامه‌ريزي توليد و مديريت بيش از 70 مخزن نفتي و گازي با مجموع بيش از 330 ميليارد بشكه نفت درجا و بيش از 420 تريليون فوت مكعب گاز درجا را عهده‌دار است.
6084/6065

سرخط اخبار استان‌ها