سرعت بخشي به امداد و نجات، راهبرد مهم اورژانس كشور است

ساوه- ايرنا- رئيس مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي كشور گفت: سرعت بخشي به عمليات امداد و نجات، راهبرد مهم اورژانس كشور است.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومي دانشكده علوم پزشكي ساوه دكتر امين صابري نيا در آيين مراسم چهلمين سال تاسيس اورژانس پيش بيمارستاني در دانشكده علوم پزشكي ساوه افزود: كاهش ميانگين حضور اورژانس در صحنه حوادث با تامين و تجهيز نيروي انساني كارآمد، آمبولانس و امكانات مورد نياز از اولويت هاي اين مركز است.
وي ادامه داد: هم اكنون دو هزار و 150 پايگاه زميني فوريت هاي پزشكي، 17 پايگاه هوايي و دو پايگاه دريايي در سطح كشور مشغول به فعاليت بوده و به شهروندان خدمات رساني مي كنند.
رئيس مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي كشور يادآور شد: هم اكنون بيش از 80 درصد ماموريت‌هاي مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي كشور با استانداردهاي كشوري حضور هشت دقيقه اي در صحنه وقوع حوادث شهر و 14 دقيقه اي در حوادث جاده‌ها نزديك است.
دكتر صابري‌نيا ميزان وقوع حوادث در شهرهاي مختلف كشور را متغير اعلام كرد گفت: شهرهايي همچون تهران، مشهد و شيراز كه از تراكم جمعيت بيشتر و به لحاظ بافت شهري از ترافيك بالايي برخوردارند ميزان آمار حوادث شهري در آنها بالاتر است.
وي در خصوص ميزان وقوع سوانح در محورهاي مواصلاتي گفت: محور كرج- تهران از جمله محورهاي مواصلاتي پرتردد در سطح كشور كه بالاترين آمار حوادث ترافيكي و بيشترين ماموريت‌هاي اورژانس هوايي را به خود اختصاص داده است.
وي با يادآوري فعاليت اورژانس پيش بيمارستاني از شهريور 1354 در كشور تاكنون افزود: اين مركز با 15 پايگاه كار خود را آغاز و با گذشت 40 سال در آزمون‌هاي مختلفي همچون شكل‌گيري انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي و ساير عرصه‌ها و ماموريت‌ها موفقيت‌آميز عمل كرده و سربلند بيرون آمده است.
رئيس مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي كشور با يادآوري مشكلات كاركنان اورژانس پيش‌بيمارستاني گفت: حقوق اين كاركنان از محل درآمدهاي حاصل از خدمات بيمارستاني تامين مي‌شود كه اين پرداخت‌ها جوابگوي آن ها نيست و تلاش مي‌ شود از ساير منابع درآمدي كمبودها را جبران شود.
در پايان اين مراسم از تعدادي پرسنل فوريت هاي پزشكي ساوه و بازنشسته اين مركز با حضور دكتر صابري نيا رئيس مركز مديريت حوادث و فوريتهاي پزشكي كشور تقدير شد.ك/1
1955/ 6013