مگس میوه مدیترانه ای محصولات باغی را تهدید می كند

ساری - ایرنا - سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی مازندران گفت: باغداران برای مبارزه غیر شیمیایی با نصب كارت های زرد چسبنده با استفاده از مایع سراتراپ از طریق پروتئین هیدرولیزات مسموم شده در زمان مناسب اقدام كنند.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی سازمان جهاد كشاورزی مازندران، عبدالرحمن زاغی در برگزاری دوره آموزشی مدیریت و مبارزه با مگس میوه مدیترانه ای در بین باغداران شهرستان گلوگاه گفت: مگس میوه مدیترانه ای آفتی چند نسلی است كه در مازندران پنج نسل دارد.
وی بابیان اینكه این حشره در درون میوه‌های درحال رسیدن تخم ریزی می كند و لارو كرم مگس با تغذیه از گوشت میوه های خرمالو، مركبات، هلو، شلیل، انجیر، سیب و گلابی سبب پوسیدگی و ریزش شدید میوه ها می شود افزود: مگس میوه مدیترانه ای یك آفت كاملا مدیریت پذیر است.
سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی مازندران با تاكید بر لزوم مبارزه با آفت مگس قبل از تخم ریزی برای پیشگیری و كاهش خسارت ادامه داد: به باغداران توصیه می شود برای مبارزه غیر شیمیایی با نصب كارت های زرد چسبنده و تله ها با استفاده از مایع سراتراپ، فرمون های جلب كننده و انجام طعمه پاشی از طریق پروتئین هیدرولیزات مسموم شده با حشره كش مالاتیون در زمان مناسب اقدام كنند.
زاغی اظهار كرد: باغداران به جمع آوری و مدفون كردن میوه های ریخته شده پای درختان در عمق 50 سانتی متری خاك و برداشت به موقع میوه‌های رسیده برای جلوگیری از افزایش جمعیت تعداد نسل آفت و فرار از خسارت احتمالی توجه داشته باشند.
وی تصریح كرد: باغداران برای كسب اطلاعات و راهنمایی های بیشتر درباره تعداد و نحوه نصب تله های جلب كننده، تهیه طعمه مسموم و چگونگی انجام طعمه پاشی به كارشناسان حفظ نباتات مستقر در مراكز جهاد كشاورزی، مدیریت جهاد كشاورزی شهرستان ها و كلینیك های گیاهپزشكی مراجعه كنند و برای مدیریت و كنترل به موقع این آفت با كارشناسان شبكه مراقبت و پیش آگاهی ارتباط مداوم داشته باشند.
مدیر جهاد كشاورزی شهرستان فریدونكنار نیز در خصصو یان آفات گفت: مگس میوه یكی از آفات مهم و خطرناك است كه حدود صدها گونه میزبان دارد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد كشاورزی مازندران، حسن رزاقی گفت: مگس میوه یكی از آفات مهم و خطرناك است كه حدود صدها گونه میزبان دارد كه بیشتر به خرمالو، هلو، زردآلو، گلابی، گوجه، سیب، گیلاس، انار، انجیر و مركبات حمله می كند.
وی با بیان اینكه مگس میوه مدیترانه ای چند نسلی است و در شرایط مناسب می تواند در تمام طول سال زاد و ولد كند، افزود: در نواحی معتدل زمستان گذرانی به طور عمده به صورت شفیره می باشد و با گرم شدن هوا حشره كامل ظاهر می شود، حشره ماده بعد از جفتگیری، با تخم ریز خود پوست میوه را سوراخ كرده و تخم ها را زیر آن قرار می دهد، بعد از گذشت 20 تا 40 ساعت كرم های ریز (لاروها) سفید رنگ از تخم ها خارج می شوند و در داخل میوه و از گوشت آن شروع به تغذیه می كنند كه این امر باعث لهیدگی و تغییر رنگ در میوه می شود.
رزاقی تصریح كرد: برای جلوگیری از خسارات وارده به محصولات باغی، پیش آگاهی در گام نخست و مبارزه شیمیایی در گام بعدی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و جهاد كشاورزی شهرستان فریدونكنار پس از برگزاری دوره های آموزشی پیش آگاهی، نصب تله های فرومونی و كارت های زرد چسبنده برای ردیابی و شكار آفت، بیت اسپری یا همان محلولپاشی با پروتئین هیدرولیزات و مالاتیون علیه این آفت را در سطح 0.5 هكتار از باغات روستای سوته از توابع دهستان باریكرود اجرا كرد.
مازندران بیش از 115 هزار هكتار باغ مركبات دارد.ك/1
6097