محاسبه مكانیزه استخراج سنگ از معادن آذرشهر آذربایجان شرقی انجام شد

تبریز- ایرنا - معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی اعلام كرد: طرح محاسبه دقیق میزان استخراج از معادن با استفاده از دستگاه لیزر اسكن برای نخستین بار در كشور در معادن سنگ آذرشهر آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی سید مرتضی نیرومند اسكوئی روز یكشنبه گفت: با توجه به اینكه حقوق دولتی اخذ شده از معادن بر اساس میزان استخراج تعیین می شود، به كارگیری این روش فرایند اخذ حقوق دولتی از معادن را دقیق تر می كند.
وی ادامه داد: طرح اسكن سه بعدی لیزری برای نخستین بار در كشور در معادن سنگ آذربایجان شرقی و با هزینه 2 میلیارد و 500 میلیون ریال اجرا شد.
وی اظهار داشت: سالانه 800 هزار تن انواع سنگ تزئینی و ساختمانی از 120 معدن استان استخراج می شود كه 50 درصد آن مربوط به معادن شهرستان آذرشهر است.
معاون امور معادن و صنایع معدنی اداره كل صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود : سنگ قرمز تراورتن در جهان تنها در آذرشهر تولید می شود و این امر ظرفیت منحصر به فردی را برای این شهرستان ایجاد كرده است.
وی اضافه كرد: دستگاه لیزر اسكن منطقه معدنی مورد نظر را 360 درجه به صورت افقی و 90 درجه به صورت عمودی اسكن و اطلاعات دقیقی را از میزان برداشت سنگ به رایانه ارسال می كند.
شهرستان آذرشهر با تولید سالانه 400 هزار تن انواع سنگ های ساختمانی در 40 معدن فعال، قطب تولید این محصول در كشور محسوب شده و كانی سازی سنگ قرمز تراورتن در جهان نیز تنها در معدن سردار آباد این شهرستان انجام می شود.
شهرستان آذرشهر با حدود 110 هزار نفر جمعیت در فاصله 50 كیلومتری جنوب تبریز مركز آذربایجان شرقی واقع شده است.
3072/518/1772