۲۹ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۹:۱۳
کد خبر: 81765912
۰ نفر
سرعت باد درسیستان به 80كیلومتر می رسد

زاهدان- ایرنا- كارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: حداكثر سرعت وزش باد همراه با گرد و خاك امروز یكشنبه در نواحی شمالی استان به 80 كیلومتر بر ساعت می رسد.

مرتضی فرجی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وزش باد خیلی شدید همراه با گرد و خاك در نقاط مستعد توفان كه از روز گذشته نواحی شمالی استان را در برگرفته بود همچنان تا روز دوشنبه در منطقه تداوم دارد.
وی ادامه داد: هم اینك سرعت وزش باد در سیستان 63 كیلومتر بر ساعت است كه پیش بینی می شود تا اواخر وقت امروز شدت آن افزایش یابد.
وی با بیان اینكه سرعت وزش باد در سیستان روز گذشته به 72 كیلومتر بر ساعت رسید گفت: در 48 ساعت آینده بر شدت و دوام باد در منطقه افزوده خواهد شد.
وی توصیه كرد: افراد سالمند، بیماران و كودكان امروز و فردا با توجه به شرایط حاكم بر منطقه از تردد در فضای باز خودداری كنند.
كارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان بیان كرد: برای نواحی مركزی، مرز شرقی و نیمه جنوبی استان نیز در این مدت باد شدید و گرد و خاك پیش بینی می شود.
فرجی گفت: با توجه به وزش باد شاهد كاهش دما چهار تا هفت درجه در سراسر سیستان و بلوچستان به ویژه نواحی شمالی خواهیم بود.
وی اظهار داشت: زاهدان با حداقل 15 درجه سانتی گراد و دلگان با حداكثر 44 درجه بالای صفر در شبانه روز گذشته به ترتیب خنكترین و گرمترین نقاط استان بودند.
استان سیستان و بلوچستان به علت بروز خشكسالی 16 ساله و وزش بادهای موسمی 120 روزه در سیستان و مونسون در دریای عمان و سواحل چابهار همواره با بادها و توفان های شدید و گرد و غبار بالایی روبروست كه بعضا سبب كاهش دید و آلودگی هوا بیشتر از 20 برابر حد استاندارد می شود.
7316/3042/6081/1042