بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره سفر آمانو به ایران

تهران - ایرنا - آژانس بین المللی انرژی اتمی روز شنبه اعلام كرد كه «سفر آمانو به تهران، بر همكاری های جاری بین آژانس و جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب نقشه راه مورد توافق بین دو طرف متمركز است.»

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی آژانس بین المللی انرژی اتمی، این نهاد ناظر هسته ای وابسته به سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای با اعلام اینكه یوكیا آمانو مدیركل این نهاد شنبه شب وارد تهران می شود، افزود: «توافق نقشه راه، معطوف به توضیح و شفاف سازی مسائل گذشته و حال در خصوص برنامه هسته ای ایران است.»
بهروز كمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز روز شنبه، هدف سفر آمانو را اجرایی كردن نقشه راه همكاری های ایران و آژانس بیان كرد.
نشست كارشناسی ایران و آژانس چهارشنبه هفته پیش با حضور رضا نجفی نماینده دائم ایران در آژانس و نیز واریورانتا معاون مدیركل پادمان های این نهاد در تهران به كار خود پایان داد.
بعد از ارائه توضیحات مكتوب به آژانس توسط ایران در 15 اوت و پرسش هایی كه آژانس متعاقبا درخصوص برخی ابهامات پیرامون توضیحات ایران در هشتم سپتامبر ارائه كرده بود، تیم های كارشناسی ایران و آژانس به بحث و بررسی پرسش های آژانس پرداختند.
قرار است این نشست كارشناسی هفته نخست مهرماه در تهران از سر گرفته شود.
براساس نقشه راه كه به امضای علی اكبر صالحی و یوكیا آمانو رسیده است، تمام فعالیت های توافق شده از جمله جلسه های كارشناسی و بحث ها تا 15 اكتبر(23 مهر) پایان خواهد یافت.
در همین حال با توجه به دعوت كمیسیون برجام از آمانو برای حضور در جلسه ای، حسن قشقاوی معاون كنسولی و امور مجلس وزارت امور خارجه، حضور آمانو در جلسه روز یكشنبه كمیسیون برجام را محتمل دانست و گفت: این موضوع با نظر مثبت وزارت امور خارجه در حال پیگیری است.
قشقاوی افزود: به دنبال درخواست كمیسیون وی‍‍‍‍‍‍‍ژه بررسی برجام برای حضور یوكیا آمانو، وزارت امور خارجه این موضوع را با نظر مثبت در دست پیگیری دارد.
وی خاطرنشان كرد: چنانچه هماهنگی لازم به خوبی صورت گیرد احتمالا عصر یكشنبه آمانو در كمیسیون برجام حضور می یابد.
**1078** 3404