۲۸ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۹:۴۳
کد خبر: 81764644
T T
۰ نفر
افزایش 46 درصدی خطر ابتلا به دیابت با چُرت طولانی

تهران-ایرنا-مطالعات محققان نشان می دهد كه چُرت بیش از 60 دقیقه خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را 46 درصد افزایش می دهد؛ در حالی كه چرت كوتاه تر از این زمان تاثیری در ابتلا به دیابت ندارد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از هلث، مطالعات محققان دانشگاه توكیو ژاپن نشان می دهد كه خواب آلودگی بیش از حد نیز احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را 56 درصد افزایش می دهد.خواب كافی یكی از بخش های كلیدی زندگی سالم است و نقش مهمی در سلامت جسمی و ذهنی ایفا می كند. نداشتن خواب كافی می تواند منجر به خواب آلودگی در طول روز و چرت نیم روزی شود.
بر اساس گزارش بنیاد ملی خواب، چرت كوتاه 20 تا 30 دقیقه ای می تواند منجر به بهبود خلق و خو، هوشیاری و بهبود عملكرد مغز شود؛ ولی خواب نیم روزی بیش از 10 تا 20 دقیقه، منجر به بروز یك حالت فیزیولوژیكی به نام 'اینرسی' خواب می شود. اینرسی خواب به احساس گیجی و رخوت پس از خواب عمیق گفته می شود. چرت طولانی مدت اثر مخربی بر كیفیت و طول خواب شب دارد و احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. بسیاری از عوامل خطر دیابت نوع 2 از جمله عدم فعالیت بدنی، وزن و رژیم غذایی نامناسب، به شیوه زندگی مرتبط هستند.
در ادامه این تحقیقات آمده است چرت طولانی روزانه احتمال آپنه خواب (قطع موقت سیستم تنفسی در خواب) در شب را افزایش می دهد كه با سكته مغزی و بیماری های قلبی عروقی همراه است.
دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می ‏آید. انسولین ماده ‏ای است كه توسط لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است.
بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، 347 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به دیابت هستند و پیش بینی می شود كه دیابت هفتمین عامل مرگ و میر در سال 2030 خواهد بود.
در آمریكا حدود 29.1 میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند؛ در حالیكه 27.8 درصد موارد هنوز تشخیص داده نشده اند. خطر ابتلا به دیابت با افزیش سن، بیشتر می شود.
نتایج این مطالعه در پنجاه و یكمین نشست سالانه اروپا برای مطالعه دیابت مطرح شده است.
علمی (6) ** 9259**1440