همايش سردار عزيزخان مكري در بوكان با تجليل از مقالات برتر پايان يافت

مهاباد ـ ايرنا ـ همايش سراسري سردار عزيزخان مكري با تجليل از نويسندگان مقالات برتر پس از دو روز در شهرستان بوكان به پايان رسيد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، رييس كمسيون فرهنگي شوراي اسلامي بوكان در مراسم اختتاميه اين همايش كه عصر روز پنجشنبه در سالن فرهنگسراي سيمرغ شهرستان بوكان و با حضور مسوولان محلي و نويسندگان و شماري از تاريخ دانان منطقه برگزار شد ، گفت: برگزاري چنين همايش هايي مي تواند در هويت بخشي و جامعه پذيري فرزندان و آيندگان نقش بسيار مهمي داشته و هدايتگر آنها در طول تاريخ و زندگي باشد.
محمد دكاندار با بيان اينكه تمامي مقالات و آثار برگزيده در اين همايش به صورت يك كتاب چاپ و در اختيار عموم قرار خواهد گرفت ، افزود: جامعه با آگاهي از تاريخ و پيشينه خود مي تواند موجوديت و اعتبار خود را به دست آورده و در ميان ديگر ملل جهان حرفي براي گفتن داشته باشد.
وي ادامه داد: برگزاري چنين همايش هايي مي تواند سبب ورود نويسندگان و نخبگان ديگر شهرها و اقوام ديگر به تاريخ شهرستان بوكان شده و اين شهرستان را به مهد ادب مكريان تبديل سازد.
دكاندار از تبديل قلعه سردار عزيزخان مكري به مركز موزه دايمي اين شهرستان خبر داد و گفت: در همين راستا پيش بيني شده كه مركز مكريان شناسي با هدف جمع آوري اسناد تاريخي مكريان تاسيس شود تا در آينده از اين مركز براي مطالعات تاريخي و فرهنگي استفاده شود.
وي همچنين از برگزاري همايش روابط كردها با ايران در آينده نزديك در اين شهرستان خبر داد.
به گزارش ايرنا ، اين همايش با تلاش كميسيون فرهنگي شوراي اسلامي شهر بوكان و با مشاركت دانشگاه هاي پيام نور ، دانشگاه آزاد اسلامي ، دانشگاه علمي و كاربردي ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و انجمن دوستداران يادگارهاي تاريخي شهرستان بوكان برگزار شد.
در پايان اين مراسم از عوامل اجرايي همايش ، رييس پانل هاي همايش ، نويسندگان مقالات برتر اين همايش با اهداي جوايز و تنديس همايش تجليل شد.
سردار عزيزخان مكري امير نظام سپاه ايران در دوره ناصرالدين شاه قاجار بود كه با تربيت در زندگي سخت و عشيره‎اي زاگرس توانست پله‎هاي ترقي را از زادگاهش در نستان سردشت تا دربار قاجاري طي كند و صاحب مناصب مهم حكومتي شود.
توانمندي‎هاي وي سبب شد تا اميركبير مسووليت‎هايي چون فرماندهي كل نيروهاي ايران و همچنين رياست مدرسه دارالفنون را به وي بسپارد و وي را به عنوان داماد خود قبول كند.
در زمينه فعاليت‎هاي عمراني توجه به ساخت شهر بوكان مهمترين اقدام اين شخصيت كرد سياسي ، نظامي در طول زمان خدمتش بوده است.
عزيزخان در دوره خدمتش در ايالت آذربايجان امنيت كاملي براي مردم آن ديار فراهم كرده و آثار و خدمات فراواني در اين منطقه از خود به يادگار گذاشته است.
پيشتر در سال 1390 نيز همايشي براي بزرگداشت اين سردار دوره قاجاريه در زادگاهش سردشت برگزار شده بود.
شهرستان بوكان با 225 هزار نفر جمعيت در جنوب استان آذربايجان غربي قرار دارد.ك3
7510/6185/1905