پوپولیسم انرژی جامعه را ازبین می برد/ازدیدگاه امام،ساختن جامعه ازعبادت مستحبی مهمتر است

تهران-ایرنا-تولیت آستان مقدس امام راحل(ره) گفت:انرژی جامعه مانند موتور محركه ای است كه باید در دست كارشناسان قرار گیرد و در غیر این صورت گرفتار پوپولیسم بی ریشه می شویم.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی جماران،حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی طی سخنانی در بیست و هفتمین گردهمایی فرماندهان مهندسی رزمی جنگ جهاد كه در سالن مركز همایش های صدا و سیما برگزار شد، با اشاره به توصیه های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در هنگام تأسیس جهاد سازندگی، اظهار داشت: اولین كلام امام در خصوص جهاد متوسل شدن به مردمی است كه برای فداكاری آماده بوده و هستند.
وی با یادآوری این كه با فداكاری ملت مراحلی را كه بسیار اهمیت داشت پشت سر گذاشتیم، اظهار داشت: ما برای سازندگی ناچاریم به ملت متوجه شویم.
سیدحسن خمینی با تأكید بر اهمیت این نكته كه بدون همدلی و همراهی مردم هیچ كاری به نتیجه نمی رسد، یادآور شد: سنگین ترین كارها در حوزه سازندگی در كشورهای بلوك شرقی انجام شد كه از جمله آن می توان به پروژه های بزرگ تولید گندم در شوروی اشاره كرد؛ اما سرانجام در كشورهای این بلوك، به رغم ابرقدرت بودن شوروی، سازندگی اتفاق نیفتاد؛ زیرا به این واقعیت توجه نشده بود كه برای سازندگی و رفع مشكلات، حضور ملت و فداكاری ملی لازم است.
یادگار امام یادآور شد: همان اندیشه ای كه می گفت مذهب افیون توده هاست و كلیساها و مساجد را تبدیل به انبار و اصطبل كرد، در مقطع جنگ جهانی دوم كلیساهای ارتدوكس را بازگشایی كرد زیرا در آن مقطع حضور مذهب برای به صحنه آمدن مردم مورد نیاز بود.
وی با تأكید بر اینكه همه مردم با یكدیگر باید برای كاری تصمیم بگیرند، تصریح كرد: جمله نقش بسته بر آرم جهاد سازندگی(همه با هم) این معنای مهم را بیان می كند كه «همه» باید با هم تصمیم بگیرند؛ گرچه این تصمیم گیری مكانیزم های مشخصی دارد اما نباید فراموش كرد كه شرط سازندگی، همدلی و همراهی مردم است.
سید حسن خمینی در ادامه با اشاره به دیگر نكته مهم در سخنان امام در خصوص جهاد سازندگی گفت: امام جلوی این مغالطه را می گیرند كه وقتی كسی سوار بر مسند امور شد، سخن ملت را همان چیزی بداند كه خودش می گوید؛ این مسأله از مغالطات تاریخی است كه چپ و راست، انقلابی و ضد انقلابی گرفتار آن هستند و هركس از راه می رسد از قول مردم سخن می گوید. برای جلوگیری از این موضوع امام در سخن خود از تمام اقشار ملت اعم از زن و مرد، پیر و جوان، دانشگاهی و دانشجو، مهندسین و متخصصین، شهری و دهاتی، سخن می گویند تا در آینده كسی گرفتار «خود مردم پنداری» نشود.
وی با اشاره به اینكه امام «سازندگی» را به عنوان مرحله دوم پس از انقلاب عنوان كرده اند، گفت: مسئولیت های یك آزادیخواه و مبارز با كسی كه منصبی رسمی در كشور دارد متفاوت است؛ یك مقام مسئول باید به فكر معیشت و مشكلات جامعه از جمله فقر، بیكاری و تبعیض باشد.
یادگار امام تأكید كرد: احساس تبعیض از خود آن بدتر است؛ گرچه موفقیت هیچ گاه به یك اندازه تقسیم نمی شود اما فرصت ها را باید به طور یكسان ایجاد كرد و هركس به میزان تلاش خود باید از فرصت ها بهره مند شود.
وی ادامه داد: از نقاط درخشان انقلاب و جمهوری اسلامی تلاش بسیار موفق در توزیع مناسب فرصت ها تا اقصی نقاط كشور بوده كه یكی از آنها توسعه دانشگاههاست؛ همچنین در این مدت تغییر و ارتقاء در طبقه اقتصادی و اجتماعی آسان تر شده است.
سید حسن خمینی با اشاره به بخش دیگری از سخنان امام مبنی بر اینكه (تا پیش از انقلاب) بنا، بر این بوده است كه اینطور ایران را خراب كنند، اظهار داشت: در میان میان حكمرانان برخی خواهان پیشرفت بوده اند اما قادر نبوده اند و برخی دیگر هم خواستار پیشرفت بودند اما به دنبال منافع شخصی هم بودند؛ عده ای دیگر هم اساسا بنای پیگیری چنین هدفی را نداشته اند، همانطور كه در مقاطعی از دوران قاجار حكام وقت نمی خواستند پیشرفتی صورت گیرد و برخی افراد چون میرزا حسین خان سپهسالار و امیركبیر این قصد را داشتند اما برایشان مقدور نشد.
وی با بیان اینكه در دوره پهلوی كسانی به دنبال پیشرفت بودند اما راه آن را نمی دانستند، تصریح كرد: جریانی كه اصل برای او منافع خودش است به جایی می رسد كه كاری به ساخته شدن كشور نداشته باشد.
یادگار امام با اشاره به وابستگی جریانات مختلف اجتماعی و مقامات رسمی در ایران به قدرت های خارجی، تأكید كرد: وقتی سیاسیون اعم از حاكمیت و اپوزسیون نگاهشان به خارجی ها باشد طبیعی است كه نتیجه كار، عقب گرد كشور باشد.
سید حسن خمینی سپس به بیان یكی از دیگر نكات مهم در سخنان امام پرداخت و یادآور شد: امام پس از تأكید بر حضور اقشار مختلف مردم، برای جلوگیری از ابتلای جهاد سازندگی به آفت پوپولیسم توصیه می كنند كه سازندگی تحت نظر اشخاص كارشناس و مأمورین دولت انجام شود و به طور توده وار كارها پیش نرود.
وی ادامه داد: انرژی جامعه مانند موتور محركه ای است كه باید در دست كارشناسان قرار گیرد و در غیر این صورت گرفتار پوپولیسم بی ریشه می شویم؛ پوپولیسم مانند قرص مخدر، به شدت نشاط آور است و همه فكر می كنند طوفان شده است؛ در چنین فضایی كارها هیأتی می شود و همه خوشحال هستند ولی بعد از مدتی می بینند كه كارها تعطیل شد! از درون این وضعیت فساد حاصل می شود و عده ای در این میان به تعبیر طلبگی، «بَلَّعتُ» می كنند.
یادگار امام تصریح كرد: پوپولیسم مانند چرخ، ماشینی است كه خودش را زیر می گیرد و آن كسی كه روی كار بود با فاصله كمی به زیر كشیده می شود؛ همانطور كه در انقلاب كبیر فرانسه هركس سر كار آمد سرش زیر گیوتین رفت و بعدا برای همان فرد این اتفاق افتاد.
سید حسن خمینی اظهار داشت: پوپولیسم تخدیر اجتماعی است و انرژی جامعه را از بین می برد. در این فضا هركس قوی تر شعار می دهد نفر اول است و اگر كسی بخواهد بالاتر از او برود باید شعلارهای خود را به مرتبه ای بالاتر از نفر قبل برساند. این فضای احساسی، انرژی جامعه را بدون هیچ نتیجه و بلكه با پیامدهایی كاملا منفی تخلیه می كند.
یادگار امام در ادامه به دیگر توصیه امام خمینی به جهادگران سازندگی اشاره كرد و اظهار داشت: امام به این افراد توصیه می كنند، كسانی كه برای سازندگی می آیند در بین آنها اشخاصی نباشد كه بر خلاف رویّۀ ملت و اسلام، مسائلی داشته باشند و تأكید می كنند اگر چنین اشخاصی را دیدند فوراً كنار بگذارند، و نگذارند در بین جوانان و روستاییان تبلیغات سوئی كنند. امام با این سخن خود توجه می دهند كه در كار جهاد نظارت امری لازم است.
وی خطاب به جهادگران گفت: مراقب باشید دین زدایی و معنویت زدایی در جامعه صورت نگیرد؛ همانطور كه باید مراقب باشیم بر خلاف رویه و مسیر ملت كاری انجام نشود.
سید حسن خمینی با تأكید بر اولویت بخشی به امور در اداره كشور، نكته ای دیگر از سخنان امام را مورد اشاره قرار داد و یادآور شد: امام از كسانی كه قصد تشرف به مكه، مدینه و عتبات عالیات به قصد انجام اعمال مستحبی را دارند تقاضا می كنند كه امروز ثوابی بالاتر از اینكه به برادرهای خودتان كمك كنید، وجود ندارد. یعنی وظیفه اولیه، ساختن جامعه است و این كار از هر عبادت مستحبی، واجب تر است و می توان به قصد قربت الهی مشغول كار شد. لذا شما می توانید با ساختن یك پیچ یا مهره وابی بالاتر از حج عمره نصیب خود كنید.
وی با بیان اینكه این دیدگاه ثمره نگاه یك فقیه در پایان عمر فقهی اوست، تصریح كرد: ما بعضا جای كارها را با هم گم می كنیم، در حالی كه باید توجه كنیم كارهای بر جا مانده زیادی در كشور وجود دارد.
یادگار امام در ادامه سخنان خود به یكی از پیام های امام به جهادگران سازندگی یادآور شد: امام به در این پیام می فرمایند كه دشمنان حقیقی اسلام، زرمداران حیله گر، قدرتمدران بازیگر و مقدس مآبان بی هنر هستند؛ زیرا كسی كه به دنبال منافع خود است به حیله روی می آورد، كسی كه دنبال قدرت است لاجرم به بازیگری مقابل مردم روی می آورد و كسانی كه تقدس می فروشند با مردم معامله كرده و آنان را تحقیر می كنند.
وی با بیان اینكه تشكیل جهاد سازندگی اتفاقی بزرگ در انقلاب بود، گفت: امام در سخنان و پیام های خود هدف، راه و وسیله جهاد را مشخص كرده اند و امروز باید بسنجیم كه چقدر به آنها دست یافته ایم.
سید حسن خمینی با تقدیر از زحمات جهادگران سازندگی در دوران دفاع مقدس، آن دوران را مقطعی دانست كه با هیچكدام از ادوار تاریخ قابل قیاس و تشابه نیست.
وی گفت: افتخار نسل ما لمس دورانی است كه گزچه مزه خون، سختی، یتیمی و اسارت می داد اما حس آن با تمام دوران تاریخ تفاوت داشت زیرا دری از بهشت به روی انسانها باز شده بود
سیام**9121**1440

سرخط اخبار سیاست