۲۵ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۴۱
کد خبر: 81762484
۰ نفر
115 حلقه چاه غيرمجاز در خنج  فارس پُر شد

شيراز - ايرنا - عمليات پُر نمودن چاه‌هاي غيرمجاز شهرستان خنج در دشتهاي خنج، سيف‌آباد و لاغر در اين شهرستان آغاز شده و 115 حلقه چاه در اين منطقه اكنون پر شده است.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي شركت آب منطقه اي استان فارس ، مهندس عبدالكريم خواجه رئيس اداره منابع آب شهرستان خنج با اعلام اين خبر از ادامه عمليات پر نمودن چاهها در اين شهرستان خبر داد و گفت: اين عمليات با حضور آب منطقه‌اي فارس و مصوبه شوراي تأمين شهرستان خنج در دشتهاي تحت پوشش اداره منابع آب شهرستان خنج در حال انجام است.
وي ادامه داد : در اين عمليات كه با همكاري دستگاههاي قضايي و انتظامي خنج صورت گرفت پس از ارسال ابلاغ و اعلام فرصت كافي به صاحبان چاه‌هاي غيرمجاز، تذكر كتبي مبني بر رفع منصوبات غيرمجاز از چاه‌هاي ابلاغ شده انجام پذيرفت و از بيست و پنجم مرداد ماه ممنوعيت كشت در اراضي تحت شرب صورت گرفت.
خواجه با بيان اينكه تا كنون تعداد 115 حلقه چاه غيرمجاز پر و مسلوب‌المنفعه گرديده است خاطرنشان كرد: با آغاز اين عمليات در دشتهاي خنج، سيف‌آباد و لاغر، چاههاي غيرمجاز داراي حكم قضايي پر و مسلوب المنفعه شده و به طور متوسط در اين دو دشت ميزان 248/13 ميليون ‌متر مكعب آبهاي زيرزميني ‌در سال صرفه‌جويي شده است.
رئيس اداره منابع آب شهرستان خنج هدف از اجراي اين عمليات را با توجه به افت تدريجي سفره‌هاي آب زيرزميني تعادل‌بخشي سفره‌هاي آب موجود عنوان نمود و اضافه كرد: با توجه به كاهش بارندگي در سالهاي اخير و ادامه روند منفي بيلان سفره‌ها، اين عمليات در جهت توقف و يا كاهش نرخ افت و كسري سفره ها صورت مي گيرد و با نصب كنتورهاي هوشمند آب و برق بر روي چاههاي برقي و كنتورهاي حجمي بر روي چاه‌هاي ديزلي منابع موجود بيش از گذشته حفظ و نگهداري مي شوند.
وي قطع برق چاه‌هاي برقي شده غيرمجاز و تعيين تكليف چاه‌هاي غيرمجاز باقيمانده را در كنار استمرار عمليات جلوگيري از حفر چاه‌هاي جديد و پر كردن چاه‌هاي غيرمجاز مثمر ثمر خواند و تصريح كرد: اين شركت طي دو سال اخير اقدام به شناسايي حدود 95 درصد از چاه‌‌هاي مجاز و غيرمجاز در شهرستان خنج نموده است و اين اقدامات بر روي سامانه‌هاي شناسايي قرار گرفته‌؛ به طوريكه عمليات و تغييرات در وضعيت چاه‌ها، چشمه‌ها، قناتها و ساير منابع آبي موجود شامل سدها، مسيلها، و بركه و آب‌انبارها بطور دائم رصد مي‌گردد و آخرين تغييرات ثبت مي‌شود.
خواجه در پايان بر مقابله با حفر و بهره برداري غيرمجاز از منابع آبهاي زيرزميني تاكيد كرد و افزود: علي رغم تلاشها و پيگيري هاي شركت آب منطقه اي در اين منطقه، عده اي اقدام به حفاري شبانه و بهره برداري غيرمجاز از منابع آب زيرزميني نموده اند كه اين شركت با شدت بيش از پيش با آنها برخورد مي نمايد.
شهرستان خنج در فاصله 350 كيلومتري جنوب شيراز در استان فارس قرار دارد.
6113

سرخط اخبار استان‌ها