توسعه شركت هاي دانش‌بنيان گام ارزنده اي براي اشتغال‌زايي است

تهران- ايرنا - رييس جمهوري گفت: توسعه شركت هاي دانش‌بنيان، گام ارزنده اي براي اشتغال مولد فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌ها و ممانعت از فرار مغزها است.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز چهارشنبه در حاشيه گردهمايي مديران شركت هاي دانش بنيان حوزه سلامت در جمع خبرنگاران اظهارداشت: شركت هاي دانش بنيان زمينه مناسبي براي توليدات جديد در علوم، فناوري و صادرات خواهد بود.
وي با تاكيد بر اين كه در مبحث اقتصاد مقاومتي، اقتصاد كشور بايد به سمت تقويت و توسعه شركت‌هاي دانش‌بنيان پيش برود، افزود: در دنياي امروز، اقتصادي قدرتمند و قابل رقابت با دنيا است كه دانش‌بنيان باشد در غير اين صورت آن اقتصاد توان رقابت نخواهد داشت.
رييس جمهوري همچنين گفت: شركت‌هاي دانش‌بنيان و پارك‌هاي علمي و فناوري، واسطه خوبي ميان مراكز علمي و فناوري با بخش‌هاي اقتصاد و توليد هستند و مي‌توانند نقش بسزايي در حضور محصولات در بازار، برندسازي و تجاري‌سازي ايفا كنند.
روحاني يادآور شد: در دولت يازدهم در دو سال گذشته اقدامات بسيار خوبي در اين عرصه انجام شده و امروز بيش از يك هزار و 400 شركت شناخته شده دانش بنيان وجود دارد كه حمايت مي‌شوند.
رييس دولت تدبير و اميد اضافه كرد: صندوق شكوفايي و نوآوري از اين شركت‌ها حمايت مي‌كند، برخي از آنها توانسته‌اند زمينه اشتغال ده‌ها نفر را ايجاد كنند.
روحاني ادامه داد: اقتصاد مقاومتي، اقتصادي درون‌زاست و بايد تكيه ما بر شركت‌هاي دانش‌بنيان باشد، به ويژه آنكه در شرايط پساتحريم زمينه براي حضور شركت‌هاي خارجي و علوم جديد در كشور بيش از پيش فراهم خواهد شد و شركت‌هاي دانش‌بنيان مي‌توانند در همكاري و تماس با اين شركت‌ها، زمينه جذب و حضور سرمايه‌گذاران و انديشمندان خارجي به كشور را فراهم كنند.
رييس شوراي عالي اقتصاد با يادآوري اين كه سرازير شدن سرمايه و فناوري هم موجب رونق در توليد و هم موجب حضور در بازارهاي منطقه مي شود درمورد چالش‌هاي پيش روي شركت‌‌هاي دانش بنيان اظهارداشت: دولت بايد هم از نظر مالي و هم از نظر مقررات و قوانين، تسهيلات لازم را به اين شركت‌ها اعطا كند، مخصوصاً شركت‌هاي خارجي كه مي‌آيند بايد برنامه‌ريزي انجام شود كه آنها در كنار شركت‌هاي داخلي قرار گرفته و فعاليت كنند و نقش و رسالت وزارتخانه هاي علوم، تحقيقات و فناوري، بهداشت درمان و آموزش پزشكي و معاونت علمي و فناوري رييس‌ جمهوري، شناسايي وضعيت، نيازها و اقدامات مرتبط با اين شركت‌ها است.
سيام**9012** 1336