۲۴ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۱۹
کد خبر: 81761006
۰ نفر
یارانه 3 میلیارد تومانی بیمه فصل بهار فعالان مطبوعاتی واریز شد

تهران- ایرنا- یارانه بیمه فصل بهار 94 روزنامه ها، نشریات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری برای بیش از 5 هزار روزنامه نگار و فعال مطبوعاتی با رقمی بالغ بر 3 میلیارد تومان واریز و جزئیات آن منتشر شد.

به گزارش عصر سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا، این یارانه متعلق به 228 رسانه و حدود 31 میلیارد ریال به حساب مدیران مسئول و یا صاحبان امتیاز رسانه ها واریز شد.
این یارانه پرداختی برای بیمه بیش از 5 هزار روزنامه نگار و فعال مطبوعاتی است كه طبق لیست واریزی رسانه ها به سازمان تامین اجتماعی در فروردین 94، و ارائه آن به اداره كل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی، محاسبه و پرداخت شده است.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، در بسته حمایتی سال 94، نصاب تعداد خبرنگاران برای پرداخت یارانه بیمه به رسانه ها را كاهش داده تا رسانه های بیشتری مشمول دریافت این یارانه شوند و همچنین خبرنگاران بیشتری توسط رسانه ها، تحت پوشش بیمه ای قرار بگیرند.
براین اساس، حداقل نفرات برای روزنامه ها و خبرگزاری ها از 25 نفر به 20، هفته نامه ها و پایگاه های خبری از 12 نفر به 8 و سایر نشریات (دو هفته نامه به بالا ( نیز 6 نفر اعلام شده كه برای رسانه های منطقه ای، استانی و محلی به ترتیب 12 ، 6 و 5 لحاظ می شود. سقف پرداختی یارانه بیمه نیز 5 برابر این اعداد محاسبه می شود كه با توجه به دارابودن نمایندگی استانی و فعالیت خبرنگاران رسانه ها در شهرستانها، همچنین فعالیت بنگاه های مطبوعاتی كه دارای چند نشریه هستند، این سقف قابل افزایش است كه قبلا در دستورالعمل پرداختی یارانه بیمه اعلام شده است.
فرمول محاسبه و پرداخت یارانه بیمه رسانه ها در لیست های منتشرشده بر این اساس است: تعداد نفرات حمایتی تقسیم بر تعداد افراد بیمه شده، ضرب در وجه پرداختی رسانه به تامین اجتماعی ضرب در تعداد ماه می شود كه این حمایت برای رسانه های غیر خصوصی، 30 درصدی است به این معنا كه 30 درصد از مبلغ پرداختی آنان عودت می شود.
این گزارش می افزاید همچنین طبق سیاست‌های تشویقی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، یارانه بیمه آن دسته از رسانه هایی كه تا كنون به هر دلیلی برای دریافت یارانه بیمه اقدام نكرده‌اند، محفوظ است و رسانه ها می توانند نسبت به دریافت آن اقدام كنند.
مطابق ماده 46 قانون مطبوعات، صاحب امتیاز و مدیر مسئول مكلف هستند كه كلیه كاركنان خود را بیمه نمایند و بر همین اساس و با هدف حفظ استقلال حرفه ای خبرنگاران و افزایش امنیت شغلی ایشان، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، یارانه بیمه رسانه ها را بر اساس فیش واریزی رسانه ها به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می كند.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم جهت با سیاست‌های دولت یازدهم در حمایت ویژه از خبرنگاران و پوشش بیمه ای آنها، برای نخستین بار، یارانه بیمه برای رسانه هایی كه همكاران خود را بیمه می كنند در نظر گرفته كه از نیمه دوم سال 92 در پنج نوبت 6 ماه دوم سال 92، شش ماهه اول سال 93، فصل پاییز 93 ، فصل زمستان 93 و فصل بهار 94 پرداخت و فهرست آن نیز در جهت شفاف سازی، منتشر شده است.
لیست واریزی یارانه بیمه فصل بهار 1394 به تفكیك رسانه ها در جدول فهرست یارانه بیمه 94 رسانه‌ها (روزنامه‌ها، نشریات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری) نیز در سایت معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد قابل رویت است.
فراهنگ**1355**1601**