برای توسعه صنعت گردشگری ایران بسته 25 میلیارد دلاری سرمایه گذاری آماده شده است

تهران - ایرنا - رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: برای توسعه صنعت گردشگری ایران، این سازمان با یك هزار و 300 پروژه 25 میلیارد دلار سرمایه گذاری را در این بخش آماده كرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، مسعود سلطانی فر عصر سه شنبه در مراسم امضا قرارداد بین گروه مالی گردشگری و گروه هتلداری آكور فرانسه، افزود: در چشم انداز سال 2025 ایران باید سالانه پذیرای 20 میلیون گردشگر خارجی باشد كه این گردشگران می توانند بین 25 تا 30 میلیارد دلار برای كشور درآمدی های ارزی ایجاد كنند.
معاون رییس جمهوری تصریح كرد: ما باید تلاش كنیم با استفاده از ظرفیت های داخلی شرایط مطلوبی را در بخش گردشگری كشور فراهم كنیم.
وی اظهار داشت: ایران از ظرفیت های زیادی در حوزه گردشگری برخوردار است و در شرایط پساتحریم با برنامه ریزی مناسب در صددیم عقب ماندگی خود را در استفاده از این گنج پنهان برآورده سازیم.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اضافه كرد: ایران با سابقه تاریخی و تمدن 10 یا 11 هزار ساله در توسعه صنعت گردشگری طی یك و تا دو سال گذشته اقدامات خوبی را آغاز كرده تا بتواند با افزایش تعداد هتل های 4 و یا 5 ستاره از گردشگران خارجی در ایران پذیرایی كند.
معاون رییس جمهوی افزود: هم اكنون یك هزار و 100 هتل در ایران داریم كه فقط 12 درصد آن ها را هتل های 4 یا 5 ستاره تشكیل می دهند.
وی با بیان آنكه هم اكنون در كشورمان تعداد هتل های 4 و 5 ستاره به 130 هتل رسیده است، گفت: تا افق 2025 باید تعداد هتل های 4 و 5 ستاره ایران به 400هتل افزایش یابد.
وی بر ضرورت سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت گردشگری ایران تاكید كرد و افزود: علیرغم تحریم های ناعادلانه بسیاری از سرمایه گذاران داخلی و خارجی بخصوص سرمایه گذاران مسلمان عرب از كشورهای حاشیه خلیج فارس برای حضور در احداث هتل های 5 ستاره در ایران كار خود را آغاز كرده اند كه هم اكنون 125 هتل 4 و 5 ستاره از 5 تا 90 درصد به پیشرفت فیزیكی رسیده اند.
معاون رییس جمهوری با اشاره به امضا قرارداد گروه مالی گردشگری و گروه هتلداری آكور فرانسه برای مدیریت هتل های فرودگاه بین المللی حضرت امام (ره)، اظهار داشت: بدون شك حضور هتل های بین المللی زنجیره ای شرایط مناسبی را برای حضور گردشگران خارجی در ایران فراهم می كند و این سبب می شود كیفیت خدمات گردشگری در ایران بیش از پیش تقویت شود.
وی توسعه بخش های مختلف فرودگاه بین المللی امام (ره)را ضروری دانست و گفت: فرودگاه ها و هتل ها در توسعه صنعت گردشگری كشورها نقش مهمی ایفا می كنند و طبق گزارش وزیر راه و شهرسازی در هیات دولت با احداث ترمینال سلام كه هم اكنون در این فرودگاه در حال احداث است تا یك سال آینده به بهره برداری می رسد و ظرفیت فعلی این فرودگاه تا دو برابر افزایش می یابد.
سلطانی فر تصریح كرد: با احداث ترمینال ایرانشهر و توسعه فاز دوم فرودگاه امام (ره) ظرفیت سالانه پذیرش و اعزام مسافران در این فرودگاه سالانه به 20 میلیون مسافر افزایش می یابد كه امیدواریم طی سه تا 5 سال آینده این ترمینال به بهره برداری برسد.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از پیشنهاد كنسرسیوم بانك های ایرانی(بانك گردشگری، پاسارگاد وسرمایه گذاری غدیر)برای سرمایه گذاری در فاز دوم فرودگاه امام (ره) خبر داد و گفت: این كنسرسیوم برای توسعه فاز دوم و ترمینال سوم فرودگاه حضرت امام (ره) اعلام آمادگی كرده اند و ما نیز ترجیحا به دنبال استفاده از سرمایه گذاری های این كنسرسیوم داخلی با نظارات و مشاوره هستیم.
اقتصام(3)1108/9314**1558