قیمت جهانی طلا همچنان كمتر از 1100 دلار در هر اونس است

تهران - ایرنا - روزنامه اكونومیك تایمز هند اعلام كرد، قیمت طلا روز سه شنبه اندكی كاهش یافت و به كف قیمت یك ماهه نزدیك شد، زیرا سرمایه گذاران منتظر نتایج نشست سیاستگذاری بانك مركزی آمریكا در مورد زمانبندی افزایش نرخ های بهره در این كشور هستند.

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا به نقل از روزنامه یادشده، قیمت تحویل فوری طلا در ساعت 03:00 بامداد روز سه شنبه در بازار كامكس نیویورك 0.3 درصد نسبت به روز گذشته كاهش یافت و به 1107.40 دلار در هر اونس رسید. جمعه گذشته قیمت طلا در این بازار به 1098.35 دلار در هر اونس رسیده بود كه كمترین قیمت فلز زرد در یك ماه اخیر محسوب می شود.
سرمایه گذاران منتظر نتیجه نشست دو روزه بانك مركزی آمریكا در روز پنجشنبه آینده (26 شهریور) هستند. بانك مركزی آمریكا به منظور تصمیم گیری در مورد زمان افزایش نرخ های بهره در این كشور در روزهای 16 و 17 سپتامبر (25 و 26 شهریور) جلسه خواهد داشت.
انتظار افزایش نرخ بهره در آمریكا اكنون تا حدی به دلیل كاهش نرخ رشد اقتصادی چین و ناپایداری بازارهای مالی، فروكش كرده و احتمال می رود بانك مركزی آمریكا كه قرار بود در ماه سپتامبر افزایش نرخ های بهره را آغاز كند، این تصمیم را به تعویق بیاندازد.
با این حال، بازرگانان بعید می دانند تا قبل از انتشار بیانیه بانك مركزی آمریكا، قیمت طلا تغییر قابل توجهی داشته باشد.
جیسون كریسولا بازرگان شركت ام.كی.اس گفت: اگر بانك مركزی آمریكا نرخ های بهره را افزایش ندهد، تقاضای طلا احتمالا بالا می رود لیكن افزایش قیمت به بیش از یك هزار و 154 دلار در هر اونس با مقاومت روبرو خواهد شد.
تحلیلگران بانك او.سی.بی.سی چین در سنگاپور می گویند، افزایش نرخ بهره در آمریكا، عامل اصلی كاهش قیمت طلا به زیر یك هزار و 100 دلار در هر اونس است. حتی اگر این هفته بانك مركزی آمریكا اقدام به افزایش نرخ های بهره نكند، این تصمیم در نشست های بعدی همچنان روی میز خواهد بود و بنابراین سرمایه گذاران همچنان جانب احتیاط را حفظ می كنند و تقاضای طلا افزایش قابل ملاحظه ای پیدا نخواهد كرد.
اقتصام(6)1063**1558