ضروري است مالكان خانه ها و واحدهاي خالي ماليات بپردازند

سنندج - ايرنا - نماينده مردم سنندج و دهگلان در مجلس شوراي اسلامي گفت: براي كنترل بازار مسكن ضروري است تا براي واحدهاي اضافه مالكان و خانه هاي خالي آنها ماليات تعيين شود.

به گزارش ايرنا، سيد احسن علوي روز سه شنبه در حاشيه سفر احمد اصغري مهرآبادي قائم مقام وزير راه و شهرسازي به كردستان و آيين گشايش دبستان 12 كلاسه در سنندج، افزود: بايد براي كساني كه مالك واحدها و خانه هايي بيش از نياز خود هستند به صورت تصاعدي ماليات تعيين كرد.
وي با بيان اينكه چنين طرحي در مجلس مطرح شده بود اما متاسفانه بنا به دلايلي به نتيجه نرسيد، ادامه داد: در كشورهاي توسعه يافته حدود چهار درصد از خانه ها خالي و بدون سكنه است اما اين رقم در كشور ما بيش از 10 درصد است.
اين نماينده مجلس با اشاره به اينكه خالي بودن اين خانه موجب ركود و در نتيجه افزايش قيمت مسكن و اجاره بها شده است، بيان كرد: 180 هزار بنگاه معاملات ملكي در استان كردستان وجود دارد كه 90 هزار بنگاه از اين تعداد بدون مجوز است كه در افزايش قيمت ها تاثير زيادي مي گذارند.
وي اظهار كرد: در حوزه مسكن مهر هم بسياري از كساني كه از توانايي مالي برخوردارند خانه ها را از صاحبان اصلي خريداري كردند و بدون اينكه آن را بفروشند يا اجاره دهند موجب شدند به تعداد خانه هاي خالي در كشور افزوده شود.
علوي با اشاره به اينكه كساني كه قرار بود صاحبان اصلي اين واحدها باشند اكنون به سمت خانه هاي اجاره اي رفته اند، افزود: چنين اتفاق هايي در حوزه مسكن مهر خود بخشي از دلايل افزايش قيمت مسكن و اجاره بها بود.
وي از دولت خواست كه در ميان دستگاه هاي مختلف مرتبط با مسكن مهر هماهنگي لازم را ايجاد كند.
نماينده مردم سنندج و دهگلان در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: دولت بايد وزارتخانه ها را موظف كند كه سهم خود را در اين بخش ادا كنند.
وي تاكيد كرد: معطل ماندن اين سرمايه هنگفت خطايي استراتژيك است. ك/2
2077/6108