۲۴ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۲۷
کد خبر: 81760233
۰ نفر
كمبود ویتامین D كاهش حافظه در افراد مسن را تسریع می كند

تهران-ایرنا-مطالعات محققان دانشگاه راتگرز نیوجرسی نشان می دهد، كاهش توانایی فكری و حافظه در سالمندانی كه كمبود ویتامین D دارند، سریع تر از هم سن و سالانی است كه سطح ویتامین D طبیعی دارند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از رویترز، در این مطالعه كه حدود پنج سال به طول انجامیده، 318 داوطلب با میانگین سنی 76 سال مورد بررسی قرار گرفتند.
برای بررسی ها از آزمایشی به نام 25 هیدروكسی یا 25-OHD استفاده شده است كه دقیق ترین روش برای اندازه گیری میزان ویتامین D بدن است. ویتامین D هیدروكسی 25 در كلیه ها به شكل فعال ویتامین D تبدیل می شود تا بتواند سطح كلسیم و فسفات بدن را كنترل كند.
حدود 20 تا 50 نانوگرم در میلی لیتر سرم 25 - OHD نشان می دهد میزان ویتامین D بدن كافی است؛ حدود 12 تا 20 نشاندهنده ناكافی بودن این ویتامین و كمتر از 12 نشان دهنده كمبود این ویتامین است.
این آزمایش نشان می دهد كه بیش از 60 درصد داوطلبان سطح ویتامین Dپایینی داشتند و بیش از یك چهارم شركت كنندگان، با كمبود ویتامین D مواجه بودند.
این مطالعه و بررسی های قبلی نشان می دهد كه سطح پایین ویتامین Dبا كاهش توانایی شناختی و زوال عقل مرتبط است و احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد.
در این مطالعه آمده است حدود 70 تا 90 درصد افرادی كه اختلال شناختی دارند، سطح ویتامین D ناكافی دارند.
ویتامین D یك عامل ضروری برای جذب كلسیم بدن، رشد استخوان ها، رشد سلول ها، عملكرد صحیح عصبی و عضلانی و بهبود سیستم ایمنی بدن است.
البته زیاده روی در مصرف این ویتامین نیز خطر بروز سنگ كلیه و حمله قلبی را به دنبال دارد.
شیر، حبوبات، ماهی و روغن ماهی، تخم مرغ، آب پرتقال، قارچ ، انواع پنیر و خاویار حاوی مقدار زیادی ویتامین D هستند و نورخورشید مهمترین منبع ویتامین D است.
بر اساس تحقیقات انجام گرفته، ویتامین D از بروز سرطان روده بزرگ، افسردگی، مرگ زودرس، سكته مغزی، ام اس و پوكی استخون جلوگیری می كندنتایج این تحقیقات در نشریه JAMA Neurology منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1440