۲۴ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۸:۵۲
کد خبر: 81759964
۰ نفر
وقتی كه مرگ، زندگی می آفریند

شهركرد- ایرنا- سیل اشك امانش را بریده بود از پشت شیشه بخش مراقبتهای ویژه به جسم بی حركت فرزندش كه دستگاه هایی متعددی به او وصل شده بود، نگاه كرد، به درستی تصمیمی كه گرفته بود، ایمان داشت، پرستاران فرزندش را برای جداسازی اعضا به اتاق عمل منتقل كردند و مادر آخرین بوسه را بر گونه فرزندش زد.

سالانه بین پنج تا هشت هزار نفر در كشور دچار مرگ مغزی می شوند و هرچند پذیرش مرگ قطعی برای خانواده بیماران مرگ مغزی به دلیل وابستگی های شدید عاطفی دشوار است اما در 36 درصد موارد تیم های هماهنگ كننده پیوند اعضا موفق به جلب رضایت خانواده ها برای اهداء عضو می شوند.
زمانی در كشور صحبت از اهداء عضو با اما و اگرها، تردید خانواده ها و برخی اشكالات همراه بود اما اكنون با وجود اینكه آمار این عمل خیرخواهانه در كشور بالا نیست و در سالهای 92 و 93 خانواده 800 نفر از دوهزار و 500 تا چهارهزار بیمار مرگ مغزی دارای صلاحیت اهدا عضو، رضایت به اهدای اعضاء داده اند اما این آمار اندك نیز مبین تغییرات فرهنگی نسبت به اهداء عضو در بین خانواده ها در دو دهه گذشته است.
آمار رضایت خانواده ها برای انجام این عمل خداپسندانه در تمامی استانها رو به افزایش است اما نكته جالب توجه آمار بالای اهدای عضو در استانهای كوچك ومحروم كشور نظیر چهارمحال وبختیاری و كهگیلویه و بویراحمد است، بگونه ای كه به گفته هماهنگ كننده تیم پیوند اعضاء در چهارمحال و بختیاری این استانها به ترتیب درجایگاه نخست و دوم كشور در زمینه آمار بالای اهداء عضو به تناسب جمعیت قرار دارند.
چهارمحال وبختیاری در سال گذشته پس از سالها تصاحب عنوان نخست به جایگاه پایین تری تنزل یافت كه در شش ماهه نخست امسال توانست مجددا به جایگاه نخست در اهداء عضو بازگردد .
زهرا سیاح هماهنگ كننده تیم پیوند اعضاء در چهارمحال وبختیاری در این باره به گزارشگر ایرنا گفت: در شش ماهه نخست امسال 13 بیمار مرگ مغزی با اهدای اعضاء خود رتبه این استان را به جایگاه نخست در كشور بازگرداندند.
وی میزان بالای رضایت خانواده ها برای اهداء عضو را دلیل آمار بالای این عمل خداپسندانه در چهارمحال وبختیاری عنوان كرد و گفت: در این استان 65 درصد خانواده بیماران مرگ مغزی به اهداء عضو آنان رضایت می دهند این آمار در دیگر استانها كمتر از این میزان و در حدود 35 درصد است .
وی فرهنگ سازی در زمینه اهداء عضو، همكاری صداوسیما، رسانه ها ومطبوعات در انعكاس اثربخش اخبار اهداء عضو، معرفی خانواده های بیماران اهداء كننده عضو و برگزاری جشن های نفس و تجلیل از خانواده این بیماران را از عواملی دانست كه در تقویت فرهنگ اهداء عضو در استان نقش بسزایی داشته است .
به گفته سیاح اهدای عضو از سال 82 در چهارمحال و بختیاری آغاز شده و تاكنون اعضاء بیش از یكصد بیمار مرگ مغزی به نیازمندان اهدا شده است.
به گزارش ایرنا، سالانه حدود 35 نفر در این استان عمدتا به دلیل تصادف با وسایل نقلیه بخصوص موتورسیكلت دچار مرگ مغزی می شوند كه با اهداء اعضای درصد بالایی از این تعداد، شوق زندگی دوباره در جسم بیماران نیازمند دمیده می شود.
8125/ 6014/1042
از شكوفه سلیمانی