۲۲ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۲۱:۴۴
کد خبر: 81758430
۰ نفر
نمایشگاه عكس «همسایه های دور» افتتاح شد

تهران- ایرنا- نمایشگاه عكس «همسایه های دور؛ نگاهی به بلغارستان از دریچه دوربین» با حضور سفیر این كشور در تهران و معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مدت یك هفته در تالار آبی مجموعه فرهنگی - تاریخی نیاوران آغاز شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، «مرتضی رحمانی موحد» معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم كه با حضور تعدادی از سفیران، روسای نمایندگی های خارجی و دیپلمات های خارجی مقیم تهران برگزار شد، در سخنانی گفت: فعالیت های فرهنگی و هنری در توسعه تعاملات مردمی به ویژه در گردشگری نقشی مهم بازی می كند.
وی گردشگری را پلی بین ملت ها توصیف كرد كه می توان با آن سیاستمداران را به پیروی از توسعه فرهنگی واداشت.
معاون سازمان میراث فرهنگی تصریح كرد: در 2 سال اخیر توسعه تعاملات مردمی باعث شد تا دنیا به حقوق اساسی مردم ایران اعتراف كند.
رحمانی، بلغارستان را از جمله كشورهایی توصیف كرد كه در سال های گذشته روابطی متوازن، خوب و اثرگذار با ایران داشته و ابراز امیدواری كرد تا تعاملات فرهنگی بین دو كشور ارتقا یابد.
وی افزود: آمادگی داریم نمایشگاه های مشابهی را برای همسایگان دور دیگر ایران برگزار كنیم.
«پوریازوف» معاون وزیر امور خارجه بلغارستان نیز در این مراسم گفت: جشنواره های بلغارستان نیز مانند جشنواره های كهن ایرانی ریشه در خلقت و چهره نوازی طبیعت دارند و میراث فرهنگی و آداب و رسوم هر 2 كشور به طرز حیرت آوری به یكدیگر شبیه هستند.
وی با بیان اینكه مردم كشورش اشتیاق و علایق مشتركی با ایرانیان در زیبایی شناسی و كشف گونه های شفابخش دارند، افزود: این نمایشگاه ریشه های عمیق مردم بلغارستان و تمجید آنها از سواركاری و زیبایی شناسی را به تصویر می كشد.
نمایشگاه عكس «همسایه های دور؛ نگاهی به بلغارستان از دریچه دوربین» از امشب به مدت یك هفته در تالار آبی مجموعه فرهنگی و تاریخی نیاوران برگزار دایر است.
این مجموعه علاوه بر نمایش چند عكس از بلغارستان، بخشی از فرهنگ، آداب و رسوم و باورهای مردم این كشور را به تصویر می كشد و همچنین برخی از لباس ها و كتیبه های این كشور اروپایی در آن قرار داده شده است.
فراهنگ**9129 ** 2023