۲۲ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۱۳:۴۲
کد خبر: 81757880
۰ نفر
افزايش 50 درصدي توليد سيب درختي در مهاباد

مهاباد ـ ايرنا ـ مسوول واحد باغباني جهاد كشاورزي شهرستان مهاباد گفت: با توجه به آغاز برداشت محصول سيب درختي، پيش بيني مي شود امسال بيش از 140 هزار تن انواع سيب درختي از باغات اين شهرستان برداشت شود.

حسين عزيزي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با اشاره به پيش بيني افزايش حدود 50 درصدي برداشت محصول سيب درختي از باغات مهاباد نسبت به سال گذشته افزود: امسال به طور ميانگين 26 تن سيب درختي از هر هكتار از باغات اين شهرستان برداشت مي شود.
وي مساعد بودن شرايط آب و هوايي، استفاده به موقع باغداران از سموم دفع آفات و توجه به توصيه هاي كارشناسان را از جمله دلايل افزايش توليد محصول سيب در اين شهرستان عنوان كرد.
عزيزي گفت: اين شهرستان از لحاظ ميزان توليد و سطح باغات سيب در جايگاه سوم استان و بعد از شهرستان هاي اروميه و سلماس قرار دارد و بيش از 12 درصد از مجموع يك ميليون و 200 هزار تن محصول توليدي سيب آذربايجان غربي را به خود اختصاص داده است.
وي اضافه كرد: در شهرستان مهاباد بيش از شش هزار و 170 هكتار باغ سيب وجود دارد كه از اين مقدار چهار هزار و 630 هكتار بارور بوده و به طور ميانگين سالانه بيش از 300 هكتار نيز باغ جديد در اين شهرستان احداث مي شود.
عزيزي افزود: سيب توليدي در اين شهرستان كه بيشتر در دو نوع رد و گلدن و ساير ارقام خارجي است به علت كيفيت مطلوب، قابليت انبارداري و حمل و نقل آن يكي از محصولات صادراتي به خارج از كشور به شمار مي رود.
مسوول واحد باغباني جهاد كشاورزي مهاباد گفت: امسال با توجه به گرماي هوا در فصل تابستان برداشت سيب كمي زودتر از سالهاي قبل شروع شده و تا اواسط مهرماه تداوم خواهد داشت.
وي با اشاره به فعاليت 16 واحد سردخانه اي براي نگهداري سيب توليد شده در اين شهرستان گفت: اين واحدهاي سردخانه اي در مجموع بيش از 70 هزار تن ظرفيت نگهداري انواع ميوه را دارند و بخشي از ميوه مازاد بر ظرفيت سردخانه ها به صورت تازه خوري و بخشي نيز در شهرستان ها و استانهاي همجوار ذخيره سازي مي شود.
مسوول واحد باغباني جهاد كشاورزي مهاباد گفت: امسال با توجه به افزايش ميزان برداشت سيب در اين استان، انجمن كشاورزان و باغداران نخبه كشور در صدد است تا با همكاري استانداري آذربايجان غربي زمينه را براي صادرات محصول سيب فراهم سازد.
وي اضافه كرد: اين شهرستان با داشتن بيش از 9 هزار 700 هكتار باغ از ظرفيت و توانمندي خوبي براي احداث كارخانه هاي سورتينگ و بسته بندي محصولات باغي و ساير صنايع تبديلي برخوردار است.
شهرستان مهاباد بيش از 80 هزار هكتار اراضي زراعي و باغي دارد.
2077/3020/6185/1905

سرخط اخبار اقتصاد