۲۹ اسفند ۱۳۸۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8175787
۰ نفر
هند خواهان عفو یک تبعه این کشور از سوی پاکستان شد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/86 دهلی نو - مان موهان سینگ ، نخست وزیر هند، موضوع سارابجیت سینگ ،تبعه هندی محکوم به اعدام در پاکستان را در بالاترین سطح با دولت این کشور مطرح کرده است .
سانجی بارو مشاور رسانه ای نخست وزیر هند، دربیانیه ای اعلام کرد: نخست وزیر هند، در نامه ای به پراکاش سینگ بادل سر وزیر ایالت پنجاب پاکستان، اطمینان داده که دهلی نو هر گونه تلاش ممکن را برای نجات سارابجیت از اعدام انجام خواهد داد.
سارابجیت سینگ به جرم دست داشتن در انفجارهای 1990 در لاهور و مولتان در پاکستان که در نتیجه آنها 14 نفر کشته شدند، به اعدام محکوم شده است وی 17 سال است که در لاهور پاکستان زندانی است و قرار است که در اول آوریل (13فروردین 87) اعدام شود.
بنابه گفته منابع مطلع ، هند به مقام های پاکستانی اطلاع داده که اعدام سارابجیت سینگ بهترین روش برای برخورد با وضعیت جاری با شرایط کنونی نیست .
گفته می شود که امیدی به عفو این تبعه هندی از سوی پاکستان نیست ، زیرا انصار بورنی ، وزیر پاکستانی که نقش عمده ای را در رهایی اخیر کشمیر سینگ ، تبعه دیگر هندی محکوم به مرگ در پاکستان ایفا کرد، اعلام نمود که به دلیل انجام عملیات تروریستی سارابجیت سینگ خواستار عفو او نخواهد شد.
بااینحال ، پراناب موکرجی ، وزیر خارجه هند، طی سخنانی در مجلس نمایندگان این کشور تصریح نمود که دولت هند تا کنون هیچگونه اطلاع رسمی را در مورد اعدام سارابجیت از پاکستان دریافت نکرده و دهلی نو خواستار اعلام جزئیات این موضوع از سوی اسلام آباد شده است .
وی گفت : سفارت هند در اسلام آباد خواستار اعلام جزئیات موضوع اعدام احتمالی سارابجیت سینگ از دولت پاکستان شده است .
موکرجی افزود: هند و پاکستان یک سری ترتیبات قانونی را به منظور بهبود وضعیت زندانیان یکدیگر تدارک دیده اند و دهلی براساس این ترتیبات ، از دولت پاکستان خواسته است که موضوع سارابجیت را از زاویه بشردوستانه بررسی کند.
آساق .گ .1392**1443**310**2164** شماره 046 ساعت 13:23 تمام

سرخط اخبار جهان