شخصیت لبنانی : نشست سران عرب در دمشق ، ممکن است موفق ترین نشست باشد .................................................................
بیروت، خبرگزاری جمهوری اسلامی 28/12/86 خارجی.سیاسی.لبنان.سوریه.
رییس " موسسه پژوهشهای عربی " لبنان با اشاره به ضعف اسراییل در برهه کنونی و شرایطی که کشورهای عربی دارند گفت ممکن است نشست سران عرب در دمشق ، موفق ترین نشست این اتحادیه باشد.
"سمیر الخادم" روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار امیدواری کرد نشستهای عربی پیش از نشست سران عرب،فضای مناسبی را میان کشورهای عربی بوجود آورد که به حل بحران های منطقه ای از جمله بحران لبنان و انتخاب رییس جمهوری این کشور کمک کند.
الخادم اظهار داشت بین لبنان و سوریه اختلافاتی وجود دارد که برگزاری نشست سران عرب در دمشق و حضور مقام های لبنانی در آن در کنار دیگر سران عرب می تواند بهترین فرصت را برای تلطیف فضای سرد کنونی در روابط دو کشور فراهم آورد.
این مقام لبنانی خاطر نشان کرد شاید دیدار مقام های لبنانی و سوری طی دو سال گذشته احتیاج به زمینه ای داشت که به هیچ وجه امکان پذیر نشد اما لزوم حضور لبنان در نشست سران عرب می تواند این زمینه را فراهم کند.
وی با تاکید بر برگزاری نشست سران عرب در مکان و زمان مقرر گفت، انتخاب رییس جمهوری لبنان پیش از این نشست می توانست، تاثیر مثبتی بر آن و فعالیت اتحادیه عرب داشته باشد و به عنوان یکی از نقاط قوت در کارنامه این اتحادیه به ثبت برسد.
وی، نحوه دعوت سوریه از لبنان برای مشارکت در نشست سران عرب از طریق " فوزی صلوخ " وزیر خارجه لبنان را کاملا قانونی دانست.
الخادم تاکید کرد هر گونه تماس یا دیدار مستقیم و رسمی میان لبنان و سوریه، می تواند راه را برای عادی سازی روابط دو کشور باز کند.
جهان عرب در آستانه برگزاری بیستمین نشست سران کشورهای عضو اتحادیه عرب قرار دارد ، اما اکنون سه و یا شاید چهار مساله اساسی ، کارآمدی این تشکل عربی را سخت زیر سووال برده است.
فلسطین به عنوان ام المصائب اعراب ، عراق و دو سالی است بحران لبنان ، اصلی ترین دستور کار و دغدغه های اتحادیه عرب را تشکیل می دهد و البته در کنار آنها موضوع دارفور در سودان و برخی مسایل جهان عرب که از دیرباز در دستور کار آن بوده است.
با توجه به پیچیده بودن معادلات سیاسی در داخل کشورهای بحران زده و همچنین دخالت های آمریکا ، اسراییل و کشورهای غربی ، بعید به نظر می رسد بحران های لبنان ، عراق ، فلسطین و دارفور با نشست اخیر سران عرب در دمشق راه حل نهایی خود را پیدا کنند.
نشست دمشق قرار است نهم و دهم فروردین ماه برگزار شود.
خاورم 2085 ** 2080 ** 2087 شماره 166 ساعت 19:32 تمام

سرخط اخبار جهان