۲۸ اسفند ۱۳۸۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8175710
۰ نفر
نگاهی به رویدادهای فرانسه در سال 1386 - قسمت پنجم و پایانی ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 28/12/86 سیاسی مسلمانان در فرانسه وضعیت نزدیک به ده میلیون مسلمان در فرانسه از دغدغه های همیشگی دولتهای این کشور بوده است . گرچه دولت فرانسه رقم مشخصی از تعداد مسلمانان ارایه نکرده اما در خبرها و اظهارات مسئولان این کشور سالها است که رقم هایی در حدود 5 و 6 میلیون تکرار می شود.
مسلمانان فرانسه با وجود اینکه بزرگترین جمعیت را بعد از مسیحیان این کشور تشکیل می دهند از حقوق اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی و فرصتهای تحصیلی و اقتصادی کافی وموثر برخوردار نیستند و حتی از داشتن مکانهای مناسب و همچنین آزادی برای انجام اعمال و مراسم دینی خود محروم هستند.
در دوران مبارزات انتخاباتی سارکوزی بدلیل سیاستهای او بر ضد مهاجران واکنشهای مخالفت آمیز تندی در میان این طبقات اجتماعی در فرانسه نسبت به او دیده می شد.
سایتهای نظرسنجی و وبلاگهای مختلف پر از مطالب و اظهار نظرهای ضد سارکوزی و حاوی نگرانی هایی از انتخاب شدن او بود.
به دلیل فشار مخالفتهایی که از ناحیه مسلمانان فرانسوی احساس می شد ، سارکوزی در سال گذشته ، در ماههای نخستین ریاست جمهوری خود در مراسم افطاری مسلمانان در پاریس شرکت کرد و وعده داد از حقوق آنان دفاع کند.
گرچه سارکوزی به نفی کردن بعضی از سیاستهای دولتهای پیش از خود شهرت دارد اما بدیهی است این بار منظور او از این وعده ، نقض قانون محدودیت ساز سال 2004 نبوده است .
به موجب این قانون ، فرانسه برخلاف دیگر کشورهای اروپایی محدودیتهایی از جمله منع حجاب در مدارس و اماکن عمومی را برای زنان مسلمان اعمال کرد.
در عین حال وی از زمانی که مسئولیت وزارت کشور را بر عهده داشت سعی کرد توجه خاصی به مسایل مسلمانان نشان دهد و وعده کرده بود اقداماتی در این زمینه انجام دهد.
این نوع موضعگیری ها که با مصرف داخلی صورت می گرفت با موضعگیری های او در صحنه های اروپایی و جهانی متفاوت بوده است .
به عنون نمونه ، وی در دیدار با مقامهای اروپایی در آبان ماه ، به قول پایگاه خبری المحیط که مطالب آن در لندن منتشر می شود رسما دشمنی خود را با مسلمانان اروپا اعلام کرد.
لیبراسیون نیزکه همین خبر رامنتشرکرده بود نوشت وی در جریان دیدارهای خود با بتیری اهیرن نخست وزیر ایرلند و فردریک راینفلیت نخست وزیر سوئد گسترش حضور مسلمانان مقیم اروپا و افزایش جمعیت آنان را با عبارتهای تند و زننده به باد انتقاد گرفت و مسلمانان اروپا را مخاطب قرار داد که این روش برخلاف سخنرانی های معمول در محافل رسمی بود.
اظهارات سارکوزی که همزمان با نا آرامی های داخلی فرانسه ابراز شد از دیدگاه برخی منابع خبری جلوه عصبانیت او از این نا آرامی ها بود که هیچ ارتباطی با مسلمانان نداشت .
جالب است که به نوشته المحیط این دو میهمان الیزه پس از دیدار خود متوجه شده بودند که سارکوزی نه تنها با مسلمانان خصومت دارد بلکه فردی تند خو و بد دهان است که نمی تواند خشم درونی خود را مهار کند و همین اخلاق تند و طبع دو گانه و متغیر نیکلا باعث شده است که همسرش از ادامه زندگی با او صرف نظر کند. هر چند آن شخص مرد شماره یک فرانسه باشد.
همچنین در تحلیل های خبری ان هنگام گفته شد که با توجه به رفتارهای سیاسی نامتعادل سارکوزی می توان خبر اظهارات تند او بر ضد مسلمانان را تایید شده دانست اما بازهم بعید به نظر می رسد که او به این اندازه دچار ساده لوحی شده باشد که خود را در برابر میلیونها مسلمان ساکن در فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی قرار دهد.
در هر حال در سال گذشته از کم و کیف سیاستهایی که دولت جدید فرانسه قصد دارد در قبال مسلمانان در پیش گیرد نشانه های مستقیمی بروز نکرده و اعلام نشده است اما بنا بر خبرها و گزارشهای منابع غربی گرایش مسلمانان این کشور به اعمال مذهبی و دنبال کردن حقوق قانونی خود بعنوان بزرگترین اقلیت ، رو به افزایش است .
در عین حال بدون تردید می توان طرحهای جدید در زمینه مسایل حومه ها ( با عنوان جنگ بدون بخشش ) و مسایل دانش آموزان (با عنوان اطلاعات پایه دانش آموزی ) را که رنگ و لعابی صهیونیستی و نژاد پرستانه دارند عرصه هایی برای دور تازه برخورد با مسلمانان فرانسوی به شمار آورد.
سیاست خارجی سارکوزی در عرصه سیاست خارجی تلاش کرده است دولت خود را متفاوت با دولت های قبلی و پر تحرک و جسور نشان دهد. با این حال موضعگیری های نا پخته و اقدامات عجولانه او و وزیر امور خارجه اش نه تنها این تصویر را از دولت او در اذهان متبادر نساخت بلکه عقب گردی را برای فرانسه در ماههای نخست فعالیت دولت جدید در صحنه روابط بین المللی ، اروپایی و دیگر مناطق جهان رقم زد.
او در چند ماه سفرهای متعددی را به آمریکا ، روسیه ، چین ، هند ، الجزایر ، قطر ، عربستان ، امارات ، الجزایر ، واتیکان و... بعمل آورد و از رهبران برخی کشورها و سازمانهای بین المللی و کنفرانس هایی مانند کنفرنس بین المللی کمک به حکومت خود گردان فلسطین در پاریس میزبانی کرد.
پاریس در موضوع لبنان با وجود رفت و آمدهای زیاد وزیران و هیاتهای فرانسوی نتوانست به توفیقی دست یابد و در روابط با سوریه نیز آسیبی را به منافع فرانسه وارد کرد.
با همه این اوضاع اعلام شده است که فرانسه برای موضوع افغانستان نیز برنامه هایی دارد! در کنترل بحران سومالی نیز دولت سارکوزی نه تنها توفیقی نداشت بلکه کشته شدن بیش از 6000 نفر و آسیب دیدن نزدیک به 9 هزار نفر و خسارات بسیار زیاد مادی به این مستعمره سابق فرانسه ، چشمهای ناظران را به نقش فرانسه در اوضاع نا آرام این کشور بحران زده متوجه ساخته است .
نقص عمده درسیاست خارجی فرانسه راکه اینک به روش ابتکاری دولت سارکوزی پیش می رود ، شاید چند محور اساسی مانند بی تجربگی دولتمردان ، همسویی نشان دادن با کاخ سفید به امید جلب کمک های اقتصادی و سیاسی ، ژستهای علنی تر نسبت به گذشته در حمایت از اسراییل که منجر به از پرده بیرون افتادن حمایتهایی شد که معمولا توسط دولتهای قبلی تاحدی از علنی شدن آنها پرهیز می شد ، تکروی و تضعیف موقعیت درمیان هم پیمانان در اتحادیه اروپا و سر انجام عدم واقع بینی در مورد منافع ملی فرانسه در موضوع ایران دانست .
در این میان ژست دولت سارکوزی در حمایت از مردم فلسطین در شرایطی که او یک یهودی تبار حامی کشتار فلسطینیان به دست صهیونیستها شناخته می شود از دیگر موارد سوال بر انگیز تر است .
جالب این که در میان این اشتباه ها ، هم سویی سارکوزی با آمریکا علاوه بر انکه واکنشهای منفی احزاب مخالف در داخل و دلسردی شرکای اروپایی فرانسه را بدنبال داشته ، برخلاف انتظار سارکوزی واکنش حمایت آمیز فوری از جانب ایالات متحده را نیز بدنبال نیاورده است .
البته ابراز علاقه سارکوزی به اسراییل با پاسخ گرم مقامهای رژیم صهیونیستی روبرو شده است .
درآخرین مرحله از ارتقاء روابط پاریس و تلاویو ، سارکوزی از شیمون پرز همتای اسراییلی خود دعوت کرد تا بعنوان میهمان افتخاری در مراسم گشایش نمایشگاه کتاب پاریس شرکت کند.
سارکوزی در دیدار با پرز مراتب ارادت خود را به او ابراز داشت و پرز نیز با خرسندی و شعف زیاد ، فرانسه را دوست واقعی خود توصیف و از خدمات سیاسی و نظامی پاریس به رژیم اسراییل تقدیر کرد.
هم اینک شکاف میان دیگر اعضای اتحادیه با فرانسه به خوبی به چشم می خورد و در تعامل شرکای اروپایی با پاریس ، جوشش ، چون گذشته نیست .
تمام ..
اروپام .1740** شماره 161 ساعت 18:55 تمام

سرخط اخبار جهان