۲۱ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۰۳
کد خبر: 81756432
۰ نفر
مصرف ماهی احتمال ابتلا به افسردگی را كاهش می دهد

تهران - ایرنا - مطالعات جدید محققان نشان می دهد كه مصرف ماهی در وعده های غذایی احتمال ابتلا به افسردگی را كاهش می دهد.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از هلث، بررسی بیش از 150 هزار تن نشان داد كه مصرف زیاد ماهی خطر ابتلا به افسردگی را 17 درصد كاهش می دهد. میزان كاهش ابتلا به افسردگی در مردان 20 درصد است.
اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی، ساختار غشای مغز و میزان دوپامین و سروتونین را تغییر می دهند. دوپامین و سروتونین از مهمترین انتقال دهنده های عصبی محسوب می شوند كه نقش مهمی در كنترل افسردگی ایفا می كنند.
علاوه بر این، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی موجود در ماهی نیز در برابر افسردگی اثر محافظتی دارند. اسیدهای چرب امگا 3 از زوال شناختی جلوگیری می كند و برای سلامت مغز مفید است.
این مطالعه نشان می دهد كه میزان مصرف ماهی، نوع ماهی و نحوه پخت آن در كنترل افسردگی موثر است و احتمال مهار افسردگی در صورت استفاده از ماهی های حاوی امگا 3 كه به صورت آب پز یا كبابی طبخ شوند، بیشتر است. به علاوه توصیه شده است كه در وعده های غذایی از مقدار ماهی زیادی استفاده شود.
تحقیقاتی كه چندی پیش صورت گرفت نشان داد، پروتئین (پپتید) موجود در ماهی در درمان بیماری های قلبی و رگ های خونی، سكته مغزی، حمله قلبی و نارسایی قلبی موثر است.
در ادامه این تحقیقات آمده است كه پپتید موجود در ماهی، قادر به باریك یا گشاد كردن رگ های خونی و تنظیم فعالیت های بیولوژیكی مرتبط با كلیه، دستگاه عصبی مركزی و دستگاه قلبی عروقی است.
با توجه به گزارش انجمن قلب آمریكا، ماهی سرشار از پروتئین و چربی های غیر اشباع و اسیدهای چرب امگا 3 است كه همگی برای قلب مفید هستند. این انجمن توصیه كرده است كه دستكم دو بار در هفته، از ماهی در رژیم غذایی استفاده شود.
تاثیر ماهی بر سلامت مغز و قلب بارها مورد مطالعه قرار گرفته است؛ ولی این اولین بار است كه تاثیر این ماده غذایی بر درمان افسردگی بررسی می شود.
حدود 350 میلیون نفر در سراسر جهان به افسردگی مبتلا هستند و این اختلال مهمترین عامل ناتوانی در سراسر جهان محسوب می شود.
به گزارش مركز كنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریكا، سالانه حدود 6.7 درصد از افراد بالغ، به افسردگی حاد مبتلا می شوند.
روش های رایج درمان افسردگی عوارض جانبی دارند. به همین دلیل متخصصان توصیه می كنند كه افسردگی در مراحل اولیه با راهكارهای مناسبی از جمله رژیم غذایی سالم، ورزش روزانه، معاشرت با افراد شاد و مثبت و مشاوره با روانشناس درمان شود و در صورت عدم درمان با این روش ها و به عنوان آخرین قدم، از داروهای اعصاب استفاده شود.
نتایج این تحقیقات در نشریه Epidemiology & Community Health منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1584