۲۱ شهریور ۱۳۹۴،‏ ۰:۱۸
کد خبر: 81756016
۰ نفر
چراغ سینماهای شهر هنر هفتم؛ همچنان خاموش

آبادان-ایرنا-پیش از پیروزی انقلاب از آبادان به عنوان شهر سینماها یاد می كردند، قلب نفتی ایران آن سال ها پس از تهران بیشترین تعداد سینماها را داشت، ولی این روزها با وجود فراهم شدن زیرساخت ها و امكانات ساخت و نمایش و اشتیاق مردم به دیدن فیلم در سینما، این شهر فاقد سینمای فعال است.

به گزارش ایرنا، هنر سینما ،استقبال از آن، فروش فیلم ها بالاخص ایرانی، تعداد سینما چه در بخش شهری و چه در شركتی، تهیه فیلم های ایرانی با حضور بازیگران و اكیپ های فیلمبرداری در آبادان قبل از انقلاب و پس از آن شهروندان آبادانی را با این هنر پیوند زده است.
عمر سینما در آبادان برابری می كند با عمر بلند پالایشگاه نفت این شهر، انگلیسی ها در سال های نخست ورود خود به آبادان یك دستگاه آپارات برای نمایش فیلم با خود آوردند و یك سینمای روباز بسیار كوچك برای خود در محله بریم ساختند.
بر اساس آمارها، تاكنون بیش از 213 فیلم در آبادان تهیه شده است.
سینماهایی نظیر نفت(تاج)، سینما شیرین، سینما ایران، سینما آبادان، سینما پیروز، سینمای تابستانی بریم و سینمای تابستانی باشگاه آبادان كه سال های نه چندان دور شاهد حضور علاقمندان به هنر هفتم بود.
سینما شیرین آبادان سال ۱۳۱۰ با ظرفیت ۷۰۰ نفربه عنوان نخستین سینمای مجهز آبادان از سوی یك تاجر هندی در دو طبقه سرپوشیده و یك سالن نمایش تابستانی ساخته شد كه در دوره پهلوی اول به عنوان تنها سینمای غیر دولتی ایران به حساب می آمد.
این سینما نخستین سینمای سه طبقه در خاورمیانه به شمار می رفت.
سینما شیرین نیز با شروع جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ تعطیل شد و سپس هیچ گاه بازگشایی نشد و در اثر جنگ خسارت های بسیاری به آن وارد شد این سینما در ۱۷ خرداد ماه ۱۳۸۵ با شماره ۱۵۶۲۶ در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده و به تملك سازمان میراث فرهنگی درآمد.
سینما شیرین در مركز آبادان در خیابان شهید منتظری(شاپور سابق )قرار دارد و از جمله جاذبه های دیدنی این سینما وجود درخت نخلی در آن با ارتفاع بیش از ۲۰ متر می باشد.
سینما ركس آبادان نیز ۲۸ مرداد ۱۳۵۷ از سوی عمال رژیم پهلوی به آتش كشیده شد و بیش از ۴۰۰ تماشاچی آن در آتش سوختند و از آن جز تلی از خاكستر بر جای نماند.
در گذر از خیابان امیركبیر آبادان كه به امیری مشهور است، ساختمان این سینما جای خود را به مغازه های فروش لباس، نوشت افزار و فتوكپی، اغذیه فروشی و واحد فروش لوازم كامپیوتر داده است.
هنگامی كه از مغازه داران اطراف این ساختمان درباره سینما ركس پرسیده شود، بیشتر آنان پاسخ می دهند «اطلاع دقیقی ندارم».
تنها یادگار آتش سوزی شهروندان در سینما ركس آبادان، یادمانی در خیابان امیری است، یادمان شهدای سینما ركس آبادان نیز در گلزار شهدای این شهر به چشم می خورد.
این گونه، ساختمانی كه نماد مقاومت یك شهر و عامل موثر در پیروزی انقلاب بود، به ساندویچ فروشی و واحدهای عرضه مواد غذایی تبدیل می شود.
انگار كم كم این واقعه دارد از خاطره شهر آبادان پاك می شود، حتی سالروز این واقعه از تقویم كشور حذف شده و برای قربانیان این حادثه نیز یك كوچه یا خیابان در شهر آبادان نامگذاری نشده است.
سینما ركس كه سوخت، بقیه سینماهای آبادان نیز كم كم تعطیل شد. دیگر نه مردم مانند گذشته به سینما می رفتند و نه شهر، تاب سینما داشت
سینما نفت نیز با یكهزار و ۱۷۸ نفر گنجایش، تا مدت های طولانی تنها در انحصار رؤسا و كاركنان شركت نفت قرار داشت كه با گسترش پالایشگاه، برای كارمندان و كارگران ایرانی و هندی شركت نیز چند سالن سینما تأسیس شد.
عمر این سینما تقریباً برابر با عمر پالایشگاه عظیم نفت آبادان (۱۲۸۷) است با پایان یافتن كارهای ساختمانی پالایشگاه و نزدیك شدن زمان بهره برداری، انگلیسی ها در كنار سایر امكانات و تسهیلات رفاهی نظیر خانه های مجلل و مشجر، بیمارستان ها، فروشگاه های بزرگ، باشگاه های قایقرانی، اسبدوانی، گلف و استخر، در نزدیكی محله بوارده جنوبی، سینمای مجللی نیز با آجر نسوز قرمز رنگ، موسوم به آجر لندنی ساختند كه سال ۱۳۲۳ با نام سینما تاج افتتاح شد و محل اجرای نمایش و كنسرت های بزرگ نیز بود.
تا چند ماه گذشته تنها سینمای فعال شهر سینما نفت بود كه به بهانه تعمیر و تجهیز تعطیل است و دوستداران سینما در آبادان علی رغم سابقه زیاد از داشتن سینما محروم هستند.
«سینما نفت» آبادان یا همان «سینما تاج» سابق، حالا دیگر حدود یك سال می شود كه رنگ فیلم جدیدی را به خود ندیده است.
این سینمای قدیمی و باستانی كه هم به لحاظ هیات و هیبت و هم به لحاظ اسم و رسم، در میان مردم استان خوزستان و مردم ایران زمین بی‌همتاست، به محل برگزاری همایش ها و نشست ها تبدیل شده است.
همین روزهایی كه فیلم محمد رسول الله (ص) در بیشتر سینماهای كشور در حال اكران است، مردم آبادان از خود می پرسند چرا چراغ سینما در شهری كه به شهر سینماها شهرت داشت، خاموش شده است.
حالا دیگر یك سالی می شود كه در تابلوی معرفی 'فیلم امشب سینما نفت' دیگر هیچ فیلم جدیدی خودنمایی نمی كند.
البته مسئولان پالایشگاه آبادان و اداره ارشاد شهرستان از انجام مقدمات خرید سیستم دیجیتال برای این سینما سخن می گویند و اینكه سیستم قدیمی سینما كه آنالوگ بوده و امكان پخش فیلم‌های جدید را ندارد و به زودی با سیستم دیجیتال جایگزین می شود.
سینما آبادان دیگر سینمای فعال در شهر بود كه در خیابان امیركبیر (امیری) واقع است و این روزها تعطیل است.
متروپل، نیاگارا، شهناز، ساحل، كیهان، سهیلا، شعله، پیروز، تابستانی بریم، تابستانی خورشید(شرین) دیگر سینماهای آبادان بودند.
سینماهای آبادان همیشه مملو از جمعیت بود تابستان‌ها هر ماهه بیش از ۷۵ هزار بلیت در سینماهای شركت نفت و ۷۰ هزار بلیت در سینماهای شهر به فروش می‌رسید.
اینك سینمای آبادان با تاریخچه ای به قدمت نفت سرنوشتی اینچنین پیدا كرده اند، سینما تابستانی بهمنشیر نیز به زباله دانی، سینما ركس به ساندویچی، سینما كیهان به مكانی كه دیگر از نسل جوان فردی از آن چیزی نمی داند و سینما متروپل نیز به پاركینگ خودرو تبدیل شده است.
روز بیست و یكم شهریورماه در تقویم كشور به عنوان روز ملی سینما نامگذاری شده است.
3015/6125
گزارش از: عدنان جواهری