۲۸ اسفند ۱۳۸۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8175572
۰ نفر
نخستین نشست دوره سیزدهم مجلس ملی پاکستان برگزار شد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 28/12/86 کلیات اسلام آباد-نخستین نشست دوره سیزدهم مجلس ملی پاکستان روز دوشنبه در اسلام آباد برگزار شد و 328 نماینده منتخب از مجموع 342 نماینده، سوگند یاد کردند.
خارجی .سیاسی .پاکستان .مجلس ملی این جلسه با قرائت آیاتی چند از قرآن مجید آغاز شد و سپس نمایندگان جدید مجلس ملی به احترام بی نظیربوتو رهبر فقید حزب مردم یک دقیقه سکوت کردند.
حزب مردم با 121 کرسی، شاخه نواز مسلم لیگ با 85 کرسی، شاخه قائد اعظم مسلم لیگ با 50 کرسی، جنبش متحد قومی با 24 کرسی، عوامی ملی با 13 کرسی ، مجلس متحده عمل با شش کرسی و نمایندگان مستقل با17 کرسی (درمجموع نمایندگان انتخابی و انتصابی ) در نشست روز دوشنبه حضور داشتند.
مجموع نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات مجالس ملی و ایالتی پاکستان 7335 نفر بود که از این تعداد 342 نفر برای نمایندگی مجلس ملی (انتخابی 272نفر و انتصابی 70 نفر شامل 60 نماینده زن و 10 نفر نماینده اقلیت ها) و 728نفر برای نمایندگی مجالس ایالتی (انتخابی 577نفر و انتصابی 77 نفرشامل 128 نماینده زن و 23 نفر نماینده اقلیت ها) هستند.
انتخابات مجالس ملی و ایالتی پاکستان هیجدهم فوریه ( 29 بهمن ) برگزار شد و انتخابات میان دوره ای مجلس این کشور نیز قرار است در آوریل 2008 )اردیبهشت 87) برگزار شود.
در این نشست آصف علی زرداری معاون رهبری حزب مردم و محمد نواز شریف رهبر حزب مسلم لیگ شاخه نواز و چوهدری شجاعت حسین رهبر حزب مسلم لیگ شاخه قائد اعظم و برخی از شخصیت های سیاسی پاکستان در بخش ویژه مهمانان حضور داشتند.
زرداری بعد از پایان نشست افتتاحیه در گفت وگوی کوتاهی با خبرنگاران تاکید کرد که اولین نشست دوره جدید پارلمان ، آخرین روز دیکتاتوری دراین کشور است.
وی بااشاره به اینکه انتخابات پاکستان ،پیامی صریحی از استقرار دمکراسی در این کشور است ، افزود: چالش های جدی در انتظار مجلس ملی جدید است و همه ما برای مواجهه با این چالش ها آماده ایم .
محمد نواز شریف رهبر شاخه نواز مسلم لیگ نیز در گفت وگو با خبرنگاران با انتقاد شدید از مشرف گفت که رییس جمهوری پاکستان به جای تلاش برای کمک به انتقال قدرت، دولت جدید را با چالش های جدید مواجه می کند.
وی افزود: دولت جدید به همه تعهدات خود پایبند است و تلاش خواهد کرد تا به جای دیکتاتوری، قانون بطور کامل در پاکستان حاکمیت داشته باشد.
شاه محمود قریشی عضو ارشد حزب مردم در ایالت پنجاب نیز در این نشست اظهار داشت که نمایندگان این حزب در مجلس جدید، تحقیق درباره ترور بی نظیربوتو از سوی سازمان ملل را پیگیری خواهند کرد.
احسان اقبال سخنگوی حزب مسلم لیگ شاخه نواز هم در سخنانی در نشست پارلمان با اشاره روند به قدرت رسیدن مشرف در سال 1999 گفت که پیروزی احزاب مردم و شاخه نواز مسلم لیگ در انتخابات پارلمانی نشان داد که مردم کودتای مشرف را رد کردند.
شبد**آساق 1501**235** شماره 023 ساعت 03:04 تمام

سرخط اخبار جهان