۲۸ اسفند ۱۳۸۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8175565
۰ نفر
اردوغان مردم ترکیه را به آرامش و بردباری دعوت کرد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 28/12/86 کلیات آنکارا- نخست وزیر ترکیه از مردم کشورش خواست آرامش خود را در قبال تقاضای دادستان دیوان عالی قضایی از دادگاه قانون اساسی برای انحلال حزب حاکم و عزل رییس جمهوری و نخست وزیر حفظ کنند و با بردباری اجازه دهند روند امور به خوبی مدیریت شود.
خارجی .ترکیه .سیاسی .اقتصادی .اردوغان.
;160#رجب طیب اردوغان که دوشنبه شب در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر استونی در آنکارا سخن می گفت، خاطر نشان کرد مردم ترکیه بر این باورند که حزب عدالت و توسعه (آک ) معتقد به اصول سکولاریسم و قانونمندی است و از این روست که توانسته آرای خود را از 34 در صد در انتخابات سال 2002 میلادی به 47 در صد در انتخابات عمومی 22 جولای (31 تیر) سال 2007 برساند.
دادستان دیوان عالی قضایی ترکیه در آخرین ساعات کاری هفته گذشته در روز جمعه با تقدیم ادعانامه ای به دادگاه قانون اساسی این کشور حزب حاکم آک را به تبدیل شدن به مرکز فعالیت -های ضد رژیم لاییک ترکیه متهم کرد و خواستار تعطیلی آن و ممنوعیت فعالیت سیاسی عبدالله گل رییس جمهوری و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و ده ها تن از مقامات حزب حاکم به مدت پنج سال شد.
اردوغان در ادامه سخنانش گفت: حزب آک پایبند به دمکراسی و اصول سکولار نظام جمهوری ترکیه است و اجازه نخواهند داد ثباتی که در پنج سال گذشته بر ترکیه حاکم شده، به هم بخورد و ترکیه دوباره شاهد برگزاری انتخابات زود هنگام شود.
رهبر حزب آک تاکید کرد که انتخابات عمومی در موعد خود و بعد از گذشت پنج سال برگزار خواهد شد.
اردوغان خاطر نشان کرد که روند شکایت از حزب آک در نزد دادگاه قانون اساسی، یک روند حقوقی است و مسوولان حزب به عنوان طرف این شکواییه، در صدد پاسخگویی به ادعاها هستند.
نخست وزی ترکیه با یادآوری این که دمکراسی و اقتصاد شانه به شانه هم حرکت می کنند، گفت: متاسفانه اوز دوشنبه شاهد بودید که بورس استانبول به سرعت سقوط کرد و نوساناتی در بازار به وجود آمد. لذا همه باید دقت کرده و به نتایج عمل خود بیاندیشند و به کشور و منافع آن ضرر نزنند.
بازارهای پول و سرمایه ترکیه و بورس اوراق بهادار استانبول در اولین ساعات آغاز هفته کاری خود در روز دوشنبه در واکنش به تقاضای غیرمترقبه دادستان دیوان عالی قضایی ترکیه برای انحلال حزب حاکم (آک ) بین هفت تا 9 در صد سقوط کرد.
شبد**خاورم ** 2011 ** 230 ** شماره 016 ساعت 01:56 تمام

سرخط اخبار جهان