داوداوغلو: عمليات زميني و هوايي تركيه در شمال عراق ادامه خواهد داشت

آنكارا – ايرنا – احمد داوداوغلو نخست وزير تركيه روز پنجشنبه در آنكارا در خصوص عمليات زميني تركيه در شمال عراق عليه مواضع پ.ك.ك گفت: در صورت لزوم نيروهاي تركيه وارد عراق مي شوند اما عمليات همه جانبه اي شروع نشده است.

به گزارش ايرنا، وي كه در كاخ نخست وزيري به پرسش هاي شبكه خبري «آ.خبر» پاسخ مي داد، افزود: در مواردي نيروهاي تركيه و نيروهاي ويژه وارد(عراق) شده و سپس خارج مي شوند؛ اما اگر همانند سال 2008 ميلادي لازم باشد، عمليات همه جانبه اي را در شمال عراق انجام خواهيم داد.
داوداوغلو روز پنجشنبه به دنبال ديدار دونالد نوسك رئيس شوراي اروپا در كنفرانس مطبوعاتي مشترك، با تاكيد بر اينكه همه بايد بدانند تركيه با عزم راسخ با تروريسم مبارزه مي كند، گفت: عمليات هوايي تركيه در شمال عراق روز چهارشنبه و پنجشنبه انجام و نتايج لازم در از بين بردن هدف هاي مشخص گرفته شده است.
داوداوغلو در اين برنامه كه به طور زنده پخش مي شد، در خصوص اعلان خودمختاري در برخي از مناطق كردنشين شرق و جنوب شرق تركيه نيز گفت: اينجا سوريه نيست؛ در حكومت قانون مدار دموكراتيك، نظام مديريتي كشور و چگونگي مديريت آن مشخص است.
وي در خصوص راهپيمايي هيات رهبران، نمايندگان و مسئولان حزب دموكراتيك خلق ها به سوي شهر جيزره كه تحت حكومت نظامي قرار دارد، گفت: به آنها اجازه ورود به شهر داده نخواهد شد و اين صرفا عليه حزب يادشده نيست؛ هركسي بخواهد دست به چنين اقدامي بزند، ممانعت خواهد شد.
وي گفت: صلاح الدين دميرتاش يكي از رهبران حزب دموكراتيك خلق ها به جاي راهپيمايي به جيزره به قنديل راهپيمايي كند.
مقام هاي تركيه از كوه قنديل در شمال عراق به عنوان مقر فرماندهي پ.ك.ك ياد مي كنند.
وزير كشور تركيه نيز روز پنجشنبه مدعي شد از ورود هيات يادشده به شهر با ملاحظات امنيتي هيات اجازه داده نشده است.
وي گفت: در عمليات نيروهاي ويژه پليس در سطح شهر 38 تن از اعضاي پ.ك.ك كشته شده و 11 مامور پليس نيز زخمي شده اند.
وزير كشور تركيه اضافه كرد: در اين عمليات همچنين حدود 800 كيلوگرم مواد منفجره كشف و ضبط شده است.
نخست وزير تركيه در پاسخ به پرسشي در خصوص تماس دولت با عبدالله اوج الان رهبر زنداني پ.ك.ك گفت: در گذشته تماس ها با اين شخص، براي خلع سلاح و خروج اعضاي مسلح اين سازمان تروريستي از خاك تركيه بود؛ گفت و گوهايي كه در سال 2013 ميلادي صورت گرفت در اين چارچوب بود؛ بدون مشاهده چنين اراده و رهيافتي، گفت وگو معنايي ندارد.
دنيز زيرك نماينده روزنامه حريت در آنكارا چهارشنبه شب در يك برنامه تلويزيوني مدعي شد عبدالله اوج آلان در شرايط فعلي نمي خواهد فراخواني از قنديل براي برقراري دوباره آتش بس داشته باشد و مي داند كه به اين فراخوان گوش نخواهند داد.
درگيري ها در تركيه بعداز يك دوره نزديك به سه سال، دو ماه پيش به يكباره از سر گرفته شده و در اين دوره بيش از 110 تن از نيروهاي دولتي كشته و دهها نفر زخمي شده اند.
مقام هاي تركيه مي گويند شمار تلفات پ.ك.ك بيش از 2 هزار نفر است.
خاورم/2011** 2023

سرخط اخبار جهان