جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی با ایمپلنت زیست تخریب پذیر

تهران - ایرنا - محققان دانشگاه نورث وسترن آمریكا موفق به ساخت یك ایمپلنت زیست تخریب پذیر شده اند كه سلول های سرطانی را به دام می اندازد و از گسترش آن جلوگیری می كند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، سلول های سرطانی معمولا از طریق جریان خون یا سیستم لنف پخش می شوند. سلول های سرطانی پخش شده، به دیواره رگ های خونی یا لنفی می چسبند و وارد ارگان های دیگر بدن می شوند و تومور جدیدی شكل می دهند. هنگامی كه سلول های سرطانی از تومور اولیه مهاجرت می كنند و به اندام دیگر می روند، اصطلاحا سرطان متاستاتیك نامیده می شوند.
اگر قبل از متاستاز، از پخش سلول ها جلوگیری شود، شانس زنده ماندن بیمار افزایش می یابد؛ به همین دلیل محققان همواره به دنبال روشی برای جلوگیری از پخش سلول های سرطانی در بدن هستند.
به این منظور یك ایمپلنت زیست تخریب پذیر توسط محققان دانشگاه نورث وسترن طراحی شده است كه سلول های سرطانی را به دام می اندازد و از پخش آن جلوگیری می كند.
این ایمپلنت از ماده ای زیستی به نام PLG تولید شده كه قبلا به تایید سازمان غذا و دارو(FDA) رسیده بود.
این ماده از سلول های ایمنی برای به دام انداختن سلول های سرطانی استفاده می كند؛ سپس از یك تكنیك تصویربرداری به نام ISOCT برای تشخیص سلول های سرطانی از سلول های سالم استفاده می شود.
آزمایش های اولیه این روش در موش های آزمایشگاهی موفقیت آمیز گزارش شده است.
نتایج این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1599